DEM KAFASI

Nedir?

Hobi kavramını bilmeyen birine hobi kelimesini anlatabilir misiniz?

Dem Kafası ekibi, işitsel toplum ile sağır ve işitme engelli toplum arasında etkileşimi arttırmak üzere çalışan Dem Derneği kurucu ve çalışanları ile konuyla ilgili özel eğitim uzmanlarından oluşuyor. imece sürecinde ekip, 0-6 yaş arası işitme engelli ve sağır çocukların dil edinimlerini sağlayacak yeni ve kapsayıcı bir eğitim metodu ile buna erişimin sağlanacağı

mobile uyumlu bir web sitesi tasarlıyor.Web sitesi 0-6 yaş arası işitme engelli ve sağır çocuk sahibi işiten ebeveynlerin çocukları ile konuşarak, göstererek ve işaret ederek nasıl iletişebileceklerini; çocuklarının işiten bireylerle denk dil edinim (ve haliyle kavramsal iletişim) süreçlerini tamamlamalarını sağlamalarına destek verecek.

Neden?

Sağır ve işitme engelli çocukların %90’ından fazlası işiten ve işaret dili bilmeyen ebeveynlere doğuyor.

Dil edinim sürecinin 0-6 yaş aralığında tamamlandığını belirten ekip, bu sürecin ileri dönem dil gelişimi ve dolayısıyla bilişsel gelişim ve iletişim için çok önemli olduğunu vurguluyor.
Peki sağır ve işitme engelli çocuklarda dil edinimi nasıl sağlanabilir? Sağır ve işitme engelli çocuğu olan duyan ebeveynler, özellikle dil edinim sürecinin kritik dönemi 0-3 yaş

aralığında çocuklarıyla iletişim kurarken çeşitli yöntemleri (konuşma, gösterme, işaret etme) birarada kullanabilirse, çocuğun dil edinimi işiten akranları ile denk bir biçimde tamamlanabilir.
Ekip, bu metotla dil edinim süreçlerini ilgili yaşlarda tamamlamış sağır ve işitme engelli bireylerin, eğitim, iş ve sosyal hayatlarında iletişim temelli zorlukları yaşamayacaklarını savunuyor.

Zaman Tüneli

Keşfet

Keşfet

15.03.2017

Dem Kafası ekibi, mesele sürecinde okul öncesi döneme odaklanarak sağır ve işitme engelli çocukların dil edinim süreçlerine görsel ve işaret dili destekli ve herkes tarafından erişilebilir içerikler tasarlamak için başvuruda bulundu.

Tanımla, Fikir Üret

26.03.2017

Dil edinimini kolaylaştıracak içerikler tasarlamak adına saha görüşmeleri yapan ekip annelere dair ortak bir içgörüye ulaştı: İşitme engelli çocuğu olan işiten anneler doktor, odyolog ve rehabilitasyon üçlüsü arasında sıkışıyor; kendilerini yalnız hissediyor ve diğer işitme engelli çocuk sahibi annelerin deneyimlerini çok önemsiyor.

Tanımla, Fikir Üret
Prototiple, Test Et, Geliştir

Prototiple, Test Et, Geliştir

22.04.2017

Dem Kafası ekibi, 0-6 yaş aralığındaki işitme engelli çocukların dil edinimlerini konuş-işaret-göster eğitim metodu ile destekleyecek ve annelerin deneyimlerini paylaşacakları dijital platform üzerine çalışıyor. İçerik üretimi ve arayüz çalışmalarını sürdürmekte.

Proje Takımı

Açelya Sarıkaya
Proje Koordinatörü
Ayşe Damla İşeri
Sosyal Girişimci
Hülya Aykutlu
Engelli Çalışmaları Uzmanı

Projeyi Paylaş