Mesele süreci nedir?

Her 6 ayda bir, sosyal ve çevresel konular özelinde meseleler açıyoruz: Meselelere sosyal girişimleri ile çözüm üretebilecek takımlara çeşitli kaynaklar sağlıyoruz. 3 ay hazırlık ve 3 ay geliştirme olmak üzere iki aşamalı sürece mesele sürecimiz diyoruz.

Mesele sürecine herkes katılabilir mi?

Evet. Türkiye’nin her yerinden, her meslekten, yaş sınırlaması olmaksızın herkes imece mesele sürecine başvuruda bulanabilir. Başvuruları değerlendirmeden geçen bireyler ve takımlar 3 aylık çözüm tasarlama sürecine dahil olmaya hak kazanır. 3 ay sonunda jüri elemesini geçen takımlarla 3 aylık çözüm geliştirme aşamasına geçilir.

Takım olarak katılmak zorunlu mu?

Hayır, ancak başvuru değerlendirmelerinde öncelik takımlara veriliyor çünkü mesele sürecinde takımlar halinde çalışıyoruz. Bu sebeple bireysel başvuru yapan ve değerlendirmeyi geçen bireyler olsa dahi takımlar oluşturularak devam edilecek.

Mesele sürecine dair daha fazla bilgiye nereden ulaşabilirim?

25 Şubat 2017 tarihinde gerçekleştireceğimiz “Anla ve Keşfet” etkinliğimize katılarak. Şişli Bomontiada’da yer alan ATÖLYE’deki etkinliğimize katılmak için kayıt yaptırman yeterli. Sınırlı kapasite olduğu için hızlı davranmanda yarar var. “Anla ve Keşfet” etkinliğinde imece mesele sürecine dair kapsamlı bilgi alacak, meseleleri uzmanlardan dinleyecek, insan odaklı tasarım yöntemine dair bilgi edinecek, saha araştırması için gerekli olanları öğreneceksin. imece ekibi olarak mentorlarımız ve destekçilerimizle seninle tanışmak için orada olacağız!

İlk mesele sürecinin kapsamlı takvimi nedir?

25 Şubat 2017’deki “Anla ve Keşfet” Etkinliği imece‘ye dair detaylı bilgi edinebileceğin ve meselelerle ilgili verileri uzmanlardan dinleyeceğin ilk etkinliğimiz. 15 Mart 2017 mesele sürecine dahil olmak için son başvuru tarihi. 25-26 Mart 2017’deki “Tanımla ve Fikir Üret” Etkinliği’nde seçilen takımlarla insan odaklı tasarım yönteminin adımlarını takip ederek sahadan topladıkları verileri çözüm önerilerine dönüştürüp prototip hazırlayacağız. Nisan ve Mayıs ayı boyunca imece takımlarına toplamda 2 günlük özel eğitimler verecek; proje değerlendirme ve geliştirme için birebir görüşmeler yapacağız. 17 Haziran 2017’de “Jüriye Sun” Etkinliği’nde imece takımları ve ayrıca başvuruda bulunan takımlar bir sonraki aşamaya geçmek için jüriye sunum yapacaklar. Haziran’dan Ağustos ayının sonuna kadar seçilen 3 takım ile yoğun iş modeli geliştirme sürecine gireceğiz. Eylül 2017’de ise bir sonraki meselelerimizi duyuracağız. Tarihlerde değişiklik olması durumunda duyurularımızı güncelliyoruz.

Son başvuru tarihi nedir?

Eğitim alanından olan meselelerimize dahil olmak için 15 Mart 2017’ye kadar bireysel ya da takım olarak başvurunuzu yapmanız gerekiyor.

Bir sonraki mesele süreci ne zaman başlıyor?

imece mesele süreci 6 aylık periyodlarda yenileniyor. Eylül 2017’de yeni açılacak meselelere dahil olabilirsin.

imece sadece eğitim alanındaki meseleler üzerine mi çalışıyor?

Hayır, ilk alanımız eğitim ancak her 6 ayda bir farklı alandan meselelere yoğunlaşacağız.

Başvuru değerlendirmelerinde kriterler nedir?

Bizler için 3 önemli kriter var. Bir, neden imece‘ye dahil olmak istediğini ve nasıl katkı sağlayabileceğini başvuru formundaki sorulara vereceğin cevaplardan anlamak. İki, paylaştığın videoda kendine inancını, yenilikçi yöntemlere ve kolektif çalışmaya açık olduğunu görebilmek. Üç, sağlayacağımız yardımcı kaynaklar ile üzerine çalışacağın meseleyle ilgili saha araştırması yapman ve topladığın verileri paylaşman. Aynı durum takım olarak başvuracaklar için de geçerli. Saha araştırmasına dair öğrenmeniz gerekenleri 25 Şubat’ta gerçekleştireceğimiz etkinliğimizin ardından bloğumuzda paylaşacağız.

Başvurum kabul edildi, şimdi ne olacak?

Takımınla birlikte 3 ay çözüm tasarlama aşamasına gireceksin. Hedefimiz meselelere çözüm üretebilecek sosyal girişimler yaratabilmek. İlk eğitim, insan odaklı tasarım yöntemine dayanan fikir geliştirme eğitimi olacak. 25 – 26 Mart 2017’de ATÖLYE’de gerçekleştirilecek eğitimde 48 saat süren yoğun bir tempoda çalışacağız ve ilk fikirleri prototipleyeceğiz. Çıkan projeleri websitemizde paylaşacak ve herkesin katkısına açacağız. Takım olarak geribildirimleri dikkate almak size kalmış… Mayıs 2017’nin sonuna kadar projenizi birlikte geliştireceğiz ve sizi jüri sunumuna hazırlayacağız. 3 ayın sonunda jüriye sunum yapıp başarılı olabilirseniz, 3 ay çözüm geliştirme aşamasına dahil olacaksınız. Böylelikle kapsamlı mentorluk desteği ve hibe alabileceksiniz.

Takımlar arası bir rekabet var mı?

Hayır, farklı takımlar birbirine destek olabilir, hatta geliştirdikleri projeleri birleştirerek daha güçlü modeller yaratabilir. imece ruhunun rekabetle değil, dayanışmayla işlemesi gerektiğini düşünüyoruz.

Takımımla belirlenen meseleler üzerine halihazırda çalışıyoruz; ürünümüz/hizmetimiz var. Direkt jüri sunumuna başvuruda bulunabilir miyiz?

Mesele sürecinde jüri sunumuna direkt başvurular kapasite durumuna bağlı olarak karar veriliyor, şu aşamada bir başvuru alınmamaktadır. Değişiklik olması takdirde duyurulacaktır.

Peki, jüri değerlendirme kriterleri nedir?

Jüri için en önemli kriter takım olarak gösterdiğiniz uyum, çaba ve disiplin. Diğer önemli kriter ise projenizi geliştirme perspektifiniz. Sosyal odaklı, gelir modeli olan, sürdürülebilir ve ölçeklendirilebilir bir çözüm önerisi geliştirmiş ve modellendirmiş olmanız gerekiyor.

Jüriye sunum nasıl olacak?

Takımlar 6 dakikalık süre içerisinde konunun uzmanlarından oluşan jüriye sunumlarını yapacak. Seçilen girişimler hibe almaya ve proje geliştirme sürecine devam etmeye hak kazanacak. Tam kadro jüri listemizi çok yakında “Güncel”de paylaşacağız.

Jüri elemesini geçtim, şimdi ne olacak?

Seçilen 3 takım, 3 aylık yoğun bir sürece girecek. İş geliştirmeden finansal kaynak yaratmaya, gönüllü yönetiminden pazarlamaya kadar ihtiyaçlarına yönelik şekillendirilen mentorluk desteği alacaklar. imece’nin yerel ve uluslararası danışman ve yatırımcı ağına erişim imkanı, ofis desteği, hukuki ve mali müşavirlik desteği de yine sunulan imkanlar arasında.

Hibe miktarı ne kadar?

Jüri değerlendirmeleri kapsamında seçilen 3 takımın her birine €30.000 hibe sağlanacak. Hibenin tamamı 3 ay boyunca başarı kriterlerini tutturan takımlara aşamalı olarak verilecek. Hibe geri ödemesiz ve sosyal girişimde hisse karşılığı olmaksızın verilecek.

Jüri elemesini geçemedim, emeklerim boşa mı gitti?

Jüri elemesini geçemesen bile imece mesele sürecine katılarak birçok kazanım elde etme imkanın var. Farklı alanlarda yetkinlikleri olan, yenilikçi düşünen, çözüm odaklı bir topluluğun parçası olacaksın. Aldığın eğitimler, katıldığın etkinlikler ile kendini geliştirme imkanı bulacaksın. Her şeyden önemlisi sosyal meselelerin çözümü için emek vermiş olacaksın.

Mesele sürecinde geliştirdiğimiz iş modelini yurtdışında uygulayabilir miyiz?

Tabii ki! imece olarak hedefimiz yerelde bulduğumuz çözümleri küresele taşıyabilmek. Bu nedenle uluslararası partnerlikler geliştiriyor, yatırımcı ağlarına erişim sağlıyoruz. Takım olarak iş modelini yerelden küresele taşımak istersen desteklemeye hazırız.

imece’nin kurucuları kimdir?

imece, ATÖLYE ve Zorlu Holding kurucu ortaklığı, S360’ın stratejik işbirliği ile hayata geçti.

imece nasıl kuruldu?

ATÖLYE, S360 ve Zorlu Holding “Önemli toplumsal sorunlara nasıl birlikte, yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler bulabiliriz” sorusuyla Nisan 2016’da yola çıktı. Küresel örnekler incelendi; yerel ve uluslararası akademik kurumlar, sivil toplum örgütleri, yatırımcılar, özel sektör ve kamu çalışanları, danışmanlar ve öğrencilerle aylar süren saha araştırmaları yapıldı. Tüm veriler bir potada eritilince imece platformu ortaya çıktı. Kasım 2016’da imece’nin kendi takımı kuruldu ve ATÖLYE çatısı altında çalışmalara hız verildi. Şubat 2017’de hayata geçirildi.

imece’ye kurum olarak destek verebilir miyiz?

Çok paydaşlı bir yapı olarak değerlerimizi paylaşan tüm kurumlar ile işbirliğine açığız. Fon sağlamak, partnerlik geliştirmek, destekçilerden biri olmak için sorularınızı “İşbirliği” başlığı ile imece@imece.com’a e-mail olarak atabilirsiniz. 2 iş günü içerisinde cevap veriyoruz!

imece’yle ilgili gelişmeleri en verimli şekilde nasıl takip edebilirim?

Sosyal medya hesaplarımızı takip ederek ve e-bültene üye olarak gelişmelerden haberdar olabilirsin.

Sorularıma cevap bulamadım. Ne yapabilirim?

O halde “Bilgi” başlığı ile imece@imece.com’a sorularını gönderebilirsin. 2 iş günü içerisinde cevap veriyoruz!