MİNİZMA

Nedir?

Değişim, ürettiğini paylaşıp, üretenden öğrenince oluyor.

Boğaziçi Üniversitesi Makina Müdendisliği ile İngilizce, Fen Bilgisi ve Üstün Zekalılar Öğretmenliği bölümleri son sınıf öğrencilerinden oluşan Minizma ekibi, öğretmenlerin gelişimini destekleyen bir içerik ve etkileşim platformu üzerine çalışıyor. Öğretmenlerin, derslerinde uyguladıkları çeşitli deney, çalıştay, etkinlik

gibi içerik ve malzemeleri paylaştıkları ve görüntüledikleri ücretsiz bir dijital içerik platformu geliştiriyorlar. Platform, öğretmenlerin alternatif ders içeriklerine hızlı bir şekilde erişebilmesinin yanı sıra birbirleri ve konu uzmanlarıyla hızlı ve etkili iletişim kurmasını hedefliyor.

Neden?

Teknoloji sadece robotik değil bence. Ne peki? Bilmiyorum.

Ekibin temel hedefi eğitim sisteminin ilk basamaklarındaki süreci daha etkili ve kalıcı kılacak tekniklerin, teknolojilerin ve eğitim metotlarının kullanımını yaygınlaştırmak. Platform ile, öğretmenler aradıkları ders içeriklerine kolayca erişebilirken kendilerini geliştirmek istedikleri teknoloji alt tabanlı içerikler ile ilgili (kodlama, robotik, 3B tasarım gibi)

tavsiyeler alacak; uzman kişilerle biraraya gelebilecekler.
Farklı yerlerdeki öğretmenlerin uyguladıkları teknikler ortak bir platformda biraraya geldiğinde ve ardından öğretmenler birbirlerinden öğrenmeye başladıklarında, öğrencilerine daha verimli bir öğrenme ortamı yaratacaklarına ve bu sayede oluşacak değişimin gücüne inanıyorlar.

Zaman Tüneli

Keşfet

Keşfet

15.03.2017

Minizma ekibi yaklaşık 1 yıldır çocuklarla birlikte oyunlaştırma tekniklerini de kullanarak çeşitli 3B tasarım, robotik ve kodlama atölyeleri gerçekleştiriyor. imece mesele sürecine ise eğitim veren ile eğitimi alan arasındaki teknoloji kullanımı verimini artıracak bir ürün geliştirmek için başvurdu.

Tanımla, Fikir Üret

26.03.2017

İlkokul ve ortaokul öğretmen ve öğrencileriyle yaptıkları görüşmeler sonunda, öğrencilerin ders ortamlarının daha fazla etkileşime izin verecek bir yapıda olması gerektiği gerekliğini ve teknolojinin amaç değil araç olarak kullanılması ihtiyacını tanımladı. Bunun yanında, öğretmenlerin gelişimini destekleyerek öğrencinin öğrenme deneyimini güçlendireceklerini fark etti.

Tanımla, Fikir Üret
Prototiple, Test Et, Geliştir

Prototiple, Test Et, Geliştir

22.04.2017

Minizma ekibi, öğretmenlerin öğrencileriyle aralarındaki etkileşimi artıracak çeşitli ders anlatım yöntemlerini ve ilgili malzemeleri bulabilecekleri dijital bir platform üzerine çalıştı. Bu platformda, ders sırasında uygulanabilecek birçok çalıştay, aktivite, deney, video-belgesel gösterimi gibi içerik olmasını öngörülüyor. Ekip, web sitesi ve mobil uygulama kanalları üzerinden erişilebilmesi planlanan platformun içerik ve teknik altyapısı üzerine çalışıyor.

Ön Kuluçka Finali

17.06.2017

Minizma, farkındalığı artırılmış genç öğretmenler aracılığı ile müfredata uyumlu ve etkileşimi yüksek bir ders ortamı tasarladı. Matematik, İngilizce ve Fen-Teknoloji içerikleri sağladıkları bambuakademi ile elçi öğretmenlerin de bulunduğu bir topluluk oluşturmayı hedefliyor. Sponsorluk gelirleri, reklamlar ve okullara sağlayacakları premium içeriklerle gelir elde edecek. Basamaklandırılmış ve eğitim sürecinde uygulaması kolay etkili aktivitelerin eğitimciler tarafından paylaşıldığı ve kullanılmaya hazır ve indirilebilen içeriklerin bulunduğu ürünleri ile kazanan takımlardan biri oldu. Kuluçka döneminde gelişmeye ve etki alanlarını genişletmeye devam edecek.

Ön Kuluçka Finali

Proje Takımı

Esma Beyza Yıldız
İçerik Geliştirme Sorumlusu
Feyza Nur Gemici
Eğitmen & İçerik geliştirici
Mehmet Furkan Polat
Mühendis & Teknoloji Sorumlusu
Muammer Dolmacı
İş Geliştirme & İletişim Sorumlusu
Rukiye Betül Gültekin
Eğitmen & İçerik Geliştirici

Projeyi Paylaş