Vodafone tarafından hayata geçirilen ReWorld açık inovasyon programı çözüm üretmeye başladı.

 

“Amaç odaklı bir şirket olma” hedefiyle faaliyetlerini sürdüren Vodafone, sürdürülebilir iş stratejisi doğrultusunda daha iyi bir dünya için öncü adımlar atmaya devam ediyor.

Günümüzün karmaşık sosyal ve çevresel meselelerini çözmek için çok paydaşlı ve sistemik olarak harekete geçmeye ihtiyaç olduğuna inanan Vodafone Türkiye, imeceLAB ve S360 partnerliğinde “ReWorld Açık İnovasyon Programı”nı hayata geçirdi.

ReWorld’un İlk Mesele Süreci Teması: E-Atık

 

E-atıklar son yıllardaki teknolojik gelişmeler ve tüketim alışkanlıkları ile dünyada en hızlı artış gösteren tehlikeli atık kollarından birisi haline geldi. ReWorld, elektronik atıklar meselesini masaya yatırarak gençlerin çözüm fikirlerini somutlaştırabileceği bir program süreci başlattı. Programda bu sorunu önemseyen ve sadece kendi iş modelleri kapsamında değil, sosyal, ekonomik ve çevresel bir fayda yaratabilmek adına yenilikçi çözümlerin ortaya çıkması amaçlandı.

ReWorld E-Atık Programı Başladı


ReWorld Programı’na katılan, tüm Türkiye’den 18-30 yaş arasındaki gençler 
“E-atık meselesine nasıl kapsayıcı, sistematik ve döngüsel çözümler üretiriz?” sorusuna yönelik yenilikçi ve sürdürülebilir çözüm önerileri geliştirmeye davet edildiler.

Programa seçilen gençlerin, 

  • e-atık için toplumsal dönüşüm, 
  • e-atıkların geri kazanımı, 
  • e-atık yaşam döngüsü 

konularında çözüm fikirleri geliştirirken bu konular hakkında bilgi ve deneyim sahibi olmaları amaçlandı.


ReWorld Ön Kuluçka Süreci

 

Vodafone ReWorld E-Atık Açık İnovasyon Programı’nda Ön Kuluçka boyunca gençler, Araştırma Hackathonu, Vodafone Atığın Ötesinde Paneli, Sistem Tanımlama Günü, Vodafone IoT & 5G Eğitimleri, Beyin Fırtınası, Döngüsellik Eğitimi, Sosyal Etki & Hikaye Anlatıcılığı Eğitimi ve Proje Pazarı gibi etkinliklerin ardından Ön Kuluçka Finali – Seçici Kurul Değerlendirme Günü’nde e-atık sorununa yönelik yenilikçi, teknolojik ve sürdürülebilir çözüm önerilerini Seçici Kurul üyelerimizle paylaştılar. Seçici Kurul’un değerlendirmeleri ile kuluçka sürecine seçilen 4 takım açıklandı: 

E-Cycle

E-Puan

Köstebek

Not-a-waste

ReWorld: E-Atık Mesele Süreci Ödülleri

 

Vodafone ReWorld E-Atık Açık İnovasyon Programı ön kuluçka sürecini tamamlayan takımlar arasından seçici kurul tarafından belirlenecek 4 takım, 

Sürdürülebilirlik Liderliği Sertifika Programı’na Katılım:

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri tarafından verilen Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi sertifika programına katılım,

Girişimcilik Koçluğu:

Girişimcilik ve iş geliştirme başta olmak üzere pek çok konuda bilgi ve deneyim kazanacakları, Gooinn ekibinin destekleri ile gerçekleşecek koçluk ve mentorluk süreci

Prototip Desteği:

Projelerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik yatırım desteği,ödüllerinin sahibi olacakları kuluçka sürecine başlayacak. 

BAŞVURULAR KAPANDI

Sıkça sorulan sorulara buradan ulaşabilirsiniz.

Sorularınız için imecelab@imece.com‘a mail atabilirsiniz.

Vodafone
Ana Partner

imeceLAB
Yürütücü

S360
Yürütücü

E-Atık

E-Atık için Toplumsal Dönüşüm

E-atıkların çevresel ve sosyal etkisini azaltmak adına yeniden değerlendirilmesi için gereken zihin modeli değişikliğini nasıl sağlarız?

Başvurular kapandı.
E-Atık

E-Atıkların Geri Kazanımı

Akıllı cihaz ekosistemini daha kaynak-etkin ve döngüsel hale nasıl getiririz?

Başvurular kapandı.
E-Atık

E-Atık Yaşam Döngüsü

E-atık toplama sistemine bireylerin etkin katılımı için gereken koşulların oluşmasını nasıl sağlarız?

Başvurular kapandı.