Vodafone tarafından hayata geçirilen ReWorld açık inovasyon programı çözüm üretmeye başladı.

 

“Amaç odaklı bir şirket olma” hedefiyle faaliyetlerini sürdüren Vodafone, sürdürülebilir iş stratejisi doğrultusunda daha iyi bir dünya için öncü adımlar atmaya devam ediyor.

Günümüzün karmaşık sosyal ve çevresel meselelerini çözmek için çok paydaşlı ve sistemik olarak harekete geçmeye ihtiyaç olduğuna inanan Vodafone Türkiye, imeceLAB ve S360 partnerliğinde “ReWorld Açık İnovasyon Programı”nı hayata geçirdi.

ReWorld’un İlk Mesele Süreci Teması: E-Atık

 

E-atıklar son yıllardaki teknolojik gelişmeler ve tüketim alışkanlıkları ile dünyada en hızlı artış gösteren tehlikeli atık kollarından birisi haline geldi. ReWorld, elektronik atıklar meselesini masaya yatırarak gençlerin çözüm fikirlerini somutlaştırabileceği bir program süreci başlattı. Programda bu sorunu önemseyen ve sadece kendi iş modelleri kapsamında değil, sosyal, ekonomik ve çevresel bir fayda yaratabilmek adına yenilikçi çözümlerin ortaya çıkması amaçlandı.

ReWorld: E-Atık Süreci Başladı

 

Programa katılan tüm Türkiye’den 18-30 yaş arasındaki üniversite veya yüksek lisans öğrencileri, yeni mezunlar ve genç profesyoneller  “E-atık meselesine nasıl kapsayıcı, sistematik ve döngüsel çözümler üretiriz?” sorusuna yönelik yenilikçi, teknolojik ve sürdürülebilir çözüm önerileri geliştiriyorlar.

Vodafone ReWorld’de e-atık teması ile gençler,

  • E-atık için toplumsal dönüşüm
  • E-atıkların geri kazanımı
  • E-atık yaşam döngüsü


konularında çözüm fikirleri geliştirirken bu konular hakkında bilgi ve deneyim sahibi olacaklar.

Programda 15 takım, 2 ay boyunca sistemsel düşünce, döngüsellik ve insan odaklı tasarım metodolojisini takip eden bir müfredata göre eğitimler alacak. Tüm program dijital platformlardan online olarak yürütülüyor. Takımlar,  e-atık konusu ile ilgili Türkiye’den ve globalden alanında uzman isimlerle seminer ve söyleşilerde bir araya gelecek ve süreçte sağlanan mentorluk programı ile farklı disiplinlerden 60’ı aşkın mentorla görüşerek projelerini ilerletme imkânı bulacaklar.

 

ReWorld: E-Atık Mesele Süreci Ödülleri

 

Vodafone ReWorld E-Atık Açık İnovasyon Programı ön kuluçka sürecini tamamlayan takımlar arasından seçici kurul tarafından belirlenecek 4 takım, 

Sürdürülebilirlik Liderliği Sertifika Programı’na Katılım:

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri tarafından verilen Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi sertifika programına katılım,

Girişimcilik Koçluğu:

Girişimcilik ve iş geliştirme başta olmak üzere pek çok konuda bilgi ve deneyim kazanmalarına katkıda bulunacak, alanında uzman kişilerden mentorluk ve koçluk desteği,

 Tohum Yatırımı:

Projelerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik yatırım desteği,ödüllerinin sahibi olacakları kuluçka sürecine başlayacak. 

BAŞVURULAR KAPANDI

Sıkça sorulan sorulara buradan ulaşabilirsiniz.

Sorularınız için imecelab@imece.com‘a mail atabilirsiniz.

Vodafone
Ana Partner

imeceLAB
Yürütücü

S360
Yürütücü

E-Atık

E-Atık için Toplumsal Dönüşüm

E-atıkların çevresel ve sosyal etkisini azaltmak adına yeniden değerlendirilmesi için gereken zihin modeli değişikliğini nasıl sağlarız?

Başvurular kapandı.
E-Atık

E-Atıkların Geri Kazanımı

Akıllı cihaz ekosistemini daha kaynak-etkin ve döngüsel hale nasıl getiririz?

Başvurular kapandı.
E-Atık

E-Atık Yaşam Döngüsü

E-atık toplama sistemine bireylerin etkin katılımı için gereken koşulların oluşmasını nasıl sağlarız?

Başvurular kapandı.