Destek Programı nedir?

Her 7 ayda bir, sosyal ve çevresel konular özelinde meseleler açıyoruz: Meselelere sosyal girişimleri ile çözüm üretebilecek takımlara çeşitli kaynaklar sağlıyoruz. 3 ay hazırlık ve 4 ay geliştirme olmak üzere iki aşamalı sürece Destek Programı diyoruz.

Destek Programı’na herkes katılabilir mi?

Evet. Türkiye’nin her yerinden, her meslekten, yaş sınırlaması olmaksızın herkes takımını oluşturup imece Destek Programına başvuruda bulanabilir. Başvuruları değerlendirmeden geçen takımlar 3 aylık çözüm tasarlama sürecine dahil olmaya hak kazanır. 3 ay sonunda jüri elemesini geçen takımlarla 4 aylık çözüm geliştirme aşamasına geçilir.

Takım olarak katılmak zorunlu mu?

Evet, başvuru yapanların takım olarak katılması zorunlu çünkü Destek Programı’nda takımlar halinde çalışıyoruz.

İkinci Destek Programı kapsamlı takvimi nedir?

11 Kasım 2017’deki “Başlangıç Buluşması” Etkinliği Destek Programı’na dair detaylı bilgi edinebileceğin ve meselelerle ilgili verileri uzmanlardan dinleyeceğin ilk etkinliğimiz. 28 Aralık 2017 Destek Programı’na dahil olmak için son başvuru tarihi. 19-20-21 Ocak 2018’deki fikir doğrulaması yapacagin Studio 1 çalışmasında, ekibinle sahadan getirdiğin öğrenimleri anlamlandırarak elinden geldiğince çok yaratıcı fikir üretirsin. 9- 11 Şubat 2018 tarihlerinde duzenlenecek Studio 2 çalışmasında ürettiklerine eleştirel gözle bakarak nihai fikrini olgunlaştırır; çeşitli seviyelerde prototiplerini yaparak test planını detaylandırırsın. İş modelinin temel bileşenleri üzerine çalışır, test sürecinde bunların sağlamasını yapmak üzere detaylandırırsın. 22 Mart 2018’de gerçekleşecek pitching eğitiminde, takımınla birlikte geliştirdiğin sosyal girişim fikrini etkili bir biçimde sunmanın tekniklerini öğrenir, final sunumuna hazırlanırsın. Ardından 7 Nisan 2018’de jüri karşısında yapacağın sunumunla seçilen 3 takım arasına girersen, 120.000 TL hibe almaya hak kazanarak kuluçka sürecine girer, ürün ve servis tasarımını iş modeline dönüştürebilirsin. Temmuz 2018’de ise kuluçka döneminde olgunlaştırdığın iş modelini, iş dünyasından sivil toplum kuruluşlarına melek yatırımcılardan fon sahiplerine potansiyel destekçi ve yatırımcı olabilecek kitleye final sunumunu yapabilirsin.Tarihlerde değişiklik olması durumunda duyurularımızı güncelleyeceğiz.

Son başvuru tarihi nedir?

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Destek Programı’na dahil olmak için 28 Aralık 2017’e kadar takım olarak başvurunuzu yapmanız gerekiyor.

Bir sonraki Destek Programı ne zaman başlıyor?

Imece Destek Programı 7 aylık periyotlarla yenileniyor. Eylül 2018’de yeni açılacak meselelere dahil olabilirsin.

imece sadece eğitim ve toplumsal cinsiyet alanındaki meseleler üzerine mi çalışıyor?

Hayır, ilk temamız eğitimdi ve ikinci temamız toplumsal cinsiyet eşitliği, ancak her 7 ayda bir farklı bir temadan meselelere yoğunlaşıyoruz. Gelecekteki Destek Programlarımızda da Birleşmiş Milletlerin belirlemiş olduğu Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri içerisinden temalarımızı belirlemeye devam edeceğiz.

Başvuru değerlendirmelerinde kriterler nedir?

Bizler için 3 önemli kriter var. Bir, neden imece‘ye dahil olmak istediğini ve nasıl katkı sağlayabileceğini başvuru formundaki sorulara vereceğin cevaplardan anlamak. İki, paylaştığın videoda kendine inancını, yenilikçi yöntemlere ve kolektif çalışmaya açık olduğunu görebilmek. Üç, sağlayacağımız yardımcı kaynaklar ile üzerine çalışacağın meseleyle ilgili saha araştırması yapman ve topladığın verileri paylaşman. Aynı durum takım olarak başvuracaklar için de geçerli.

Başvurum kabul edildi, şimdi ne olacak?

Takımınla birlikte 3 aylik on kulucka aşamasına gireceksin. Bu surecte studio 1 ve 2 calismalarina ve pitching egitimine katilip egitimleri takip etmek cok kritik. 7 Nisan juri sunumuna kadar projenizi birlikte geliştireceğiz ve sizi jüri sunumuna hazırlayacağız. 3 ayın sonunda jüriye sunum yapıp degerlendirmeyi gecen 3 takim arasina girersen 4 aylik kulucka surecine gececeksin. Böylelikle kapsamlı mentorluk desteği ve hibe alabileceksiniz.

Peki, jüri değerlendirme kriterleri nedir?

Jüri için en önemli kriter takım olarak gösterdiğiniz uyum, çaba ve disiplin. Diğer önemli kriter ise projenizi geliştirme perspektifiniz. Sosyal odaklı, gelir modeli olan, sürdürülebilir ve ölçeklendirilebilir bir çözüm önerisi geliştirmiş ve modellendirmiş olmanız gerekiyor.

Jüriye sunum nasıl olacak?

Takımlar 6 dakikalık süre içerisinde konunun uzmanlarından oluşan jüriye sunumlarını yapacak. Seçilen girişimler hibe almaya ve proje geliştirme sürecine devam etmeye hak kazanacak. Tam kadro jüri listemizi çok yakında “Güncel”de paylaşacağız.

Jüri elemesini geçtim, şimdi ne olacak?

Seçilen 3 takım, 4 aylık yoğun bir sürece girecek. İş geliştirmeden finansal kaynak yaratmaya, gönüllü yönetiminden pazarlamaya kadar ihtiyaçlarına yönelik şekillendirilen mentorluk desteği alacaklar. imece’nin yerel ve uluslararası danışman ve yatırımcı ağına erişim imkanı, ofis desteği, hukuki ve mali müşavirlik desteği de yine sunulan imkanlar arasında.

Hibe miktarı ne kadar?

Jüri değerlendirmeleri kapsamında seçilen 3 takımın her birine 120.000 TL hibe sağlanacak. Hibenin tamamı 4 ay boyunca başarı kriterlerini tutturan takımlara aşamalı olarak verilecek. Hibe geri ödemesiz ve sosyal girişimde hisse karşılığı olmaksızın verilecek.

Jüri elemesini geçemedim, emeklerim boşa mı gitti?

Jüri elemesini geçemesen bile imece mesele sürecine katılarak birçok kazanım elde etme imkanın var. Farklı alanlarda yetkinlikleri olan, yenilikçi düşünen, çözüm odaklı bir topluluğun parçası olacaksın. Aldığın eğitimler, katıldığın etkinlikler ile kendini geliştirme imkanı bulacaksın. Her şeyden önemlisi sosyal meselelerin çözümü için emek vermiş olacaksın.

Destek Programı süresince geliştirdiğimiz iş modelini yurt dışında uygulayabilir miyiz?

Tabii ki! imece olarak hedefimiz yerelde bulduğumuz çözümleri küresele taşıyabilmek. Bu nedenle uluslararası partnerlikler geliştiriyor, yatırımcı ağlarına erişim sağlıyoruz. Takım olarak iş modelini yerelden küresele taşımak istersen desteklemeye hazırız.

imece’nin kurucuları kimdir?

imece, ATÖLYE ve Zorlu Holding kurucu ortaklığı, S360’ın stratejik işbirliği ile hayata geçti.

imece nasıl kuruldu?

ATÖLYE, S360 ve Zorlu Holding “Önemli toplumsal sorunlara nasıl birlikte, yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler bulabiliriz” sorusuyla Nisan 2016’da yola çıktı. Küresel örnekler incelendi; yerel ve uluslararası akademik kurumlar, sivil toplum örgütleri, yatırımcılar, özel sektör ve kamu çalışanları, danışmanlar ve öğrencilerle aylar süren saha araştırmaları yapıldı. Tüm veriler bir potada eritilince imece platformu ortaya çıktı. Kasım 2016’da imece’nin kendi takımı kuruldu ve ATÖLYE çatısı altında çalışmalara hız verildi. Şubat 2017’de hayata geçirildi.

imece’ye kurum olarak destek verebilir miyiz?

Çok paydaşlı bir yapı olarak değerlerimizi paylaşan tüm kurumlar ile işbirliğine açığız. Fon sağlamak, partnerlik geliştirmek, destekçilerden biri olmak için sorularınızı “İşbirliği” başlığı ile imece@imece.com’a e-mail olarak atabilirsiniz. 3 iş günü içerisinde cevap veriyoruz!

imece’yle ilgili gelişmeleri en verimli şekilde nasıl takip edebilirim?

Sosyal medya hesaplarımızı takip ederek ve e-bültene üye olarak gelişmelerden haberdar olabilirsin.

Sorularıma cevap bulamadım. Ne yapabilirim?

O hâlde “Bilgi” başlığı ile imece@imece.com’a sorularını gönderebilirsin. 3 iş günü içerisinde cevap veriyoruz!