Sürdürülebilirlik okuryazarlığına sahip olmak, gençler arasından yeni değişim öncülerinin ortaya çıkmasını nasıl kolaylaştırabilir?

Akıllı Hayat Akademisi kapsamında ikinci kez düzenlenecek “Sürdürülebilir Bir Gelecek Eğitimi” imeceLAB’in yürütücülüğünde, imece’nin kurucu ortağı Zorlu Holding’in ana partnerliğinde, Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi’nin akademik partnerliğinde hayata geçiyor. Gençlerde farklı ve yeni yetkinlikler geliştirmeyi odağına alan program, Zorlu Holding’in sürdürülebilirlik vizyonu Akıllı Hayat 2030’a paralel, gençlerin sürdürülebilirlik alanında birer değişim öncüsü olarak yetişmelerini ve bu alanın iletişimini yapabilmek üzere yetkinliklerini geliştirmeyi hedefliyor.

Nedir?

Akıllı Hayat Akademisi Sürdürülebilir Bir Gelecek Eğitimi, üniversite öğrencisi gençlerin sürdürülebilirlik ve yaşam döngüsü, iklim, çeşitlilik ve kapsayıcılık, toplumsal cinsiyet eşitliği, etki, iletişim, hikaye anlatıcılığı, amaç odaklı pazarlama gibi farklı başlıklarda eğitim ve ilham sohbetleriyle desteklendiği bir birlikte öğrenme deneyimi. Türkiye’nin farklı yerlerinden akademiye seçilen, programa aktif katılan ve proje fikirleriyle alana dair deneyimlerin içerisinde olan 200 genç, Akademi’yi başarıyla tamamladıklarını gösteren katılım belgesi almaya hak kazanacak. Sürecin gençlerdeki yansımaları, müfredatın gençlerde ne tür bakış açıları geliştirdiği, tematik başlıklardaki öğrenimlerin onlarda ne izler bıraktığı da Akademi boyunca çeşitli içeriklere dönüşecek.

Neredeyiz?

İklim krizinden sağlığımızı tehdit eden gelişmelere kadar dünyamız acil müdahale gerektiren bir dizi karmaşık sorunla karşı karşıya. Bu şartlara rağmen sürdürülebilirliği önceliklendiren kararlar almak, gezegen ve toplum için gerekli aksiyonları taviz vermeden hayata geçirebilmek, değişim öncüsü gençlerin elinde. Sürdürülebilirlik farkındalığını artırmanın, çözüm üretmek üzere çalışmanın ve radikal işbirlikleri kurmanın önemini her geçen gün daha net bir şekilde görüyoruz. Sürdürülebilirlik perspektifinden bütüncül ve kompakt adımlara imkan tanıyan “Nitelikli Eğitim” süreçlerinin dönüştürücü rolü ve çözümleri kolaylaştırıcı bir etkisi olacağına inanıyoruz. Bu süreçleri, gençlere 21. yüzyıl yetkinlikleri sağlayacak ve bu alandaki yetenekli insan gücü potansiyelini artıracak programlar olarak tasarlıyoruz. Geçtiğimiz dönem 60 ilden toplam 977 öğrencinin başvurduğu 150 öğrencinin seçildiği ilk programımızda aldığımız yoğun ilgi de, gençler tarafında oluşan beklentiye işaret ediyor.

Kimler başvuru yapabilir?

Akıllı Hayat Akademisi “Sürdürülebilir Bir Gelecek Eğitimi”ne Türkiye’nin her yerinden; üniversite öğrencisi olan, sürdürülebilirlik odaklı meseleleri kendine dert edinen ve bu konudaki bilgi birikimini artırmak isteyen tüm gençler başvurabilir.

Eğitim ve etkinlikler ne zaman olacak?

Program, 22 Ekim – 10 Aralık 2022 arasında belirlenen saatlerde aktif katılım gerektiren çevrimiçi eğitim, atölye ve ilham buluşmaları şeklinde gerçekleştirilecek.

Başvuru: 1 Ekim – 13 Ekim 2022