2020’de imece

2020’de imece

‘‘Toplumsal sorunlara nasıl birlikte, yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler bulabiliriz?’’ sorusunu keşfetmek amacıyla 2016 yılında kurulan imece olarak, kolektif etkinin ve etkin işbirliklerinin önemini geçtiğimiz 4 yıllık süreçte deneyimledik. Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na ulaşmaya 120 aydan az bir süre kala, yenilikçi yapıları hızlandırmak ve ekosistemsel restorasyonunu merkeze almak amaçlanırken, küresel sosyal ve çevresel meselelere dair farklı bir senaryoya uyandık. İklim krizi ve bunun tetiklediği yangınlar, su ve gıda krizi, mültecilerin mevcut durumu ve varolan meselelere bir katman olarak eklenen küresel salgın! Böyle bir ortam içerisinde yılı nasıl değerlendirdik, nelere imza attık?

Hack the Crisis Turkey / 27 – 29 Mart 2020

Hack the Crisis Turkey / 27 – 29 Mart 2020

Toplum olarak koronavirüs krizinin getirdiği zorluklarla nasıl yüzleşebilir ve birlikte yeni çözümlerin geliştirilmesini teşvik edebiliriz?

Nedir?
Katılım ve dayanışmayı merkezine alarak, kriz içinde yaratılabilecek yeni fırsatların keşfini mümkün kılacak Hack the Crisis Turkey, ATÖLYE ve imece yürütücülüğünde ara studio kolaylaştırıcılığında, 27 – 29 Mart 2020 tarihleri arasında dijital bir ortamda gerçekleşecek. Beklenmedik bir anda dünyayı saran krizin, toplulukları içine alan tepki fazları, zamansal farklarla fakat benzer süreçleri izleyerek yaşanırken, krizin tam ortasında gidişatı durduracak, hatta tersine çevirecek eylemler; bireyler, topluluklar ve organizasyonların sağlığını, güvenliğini, iyi oluş halini desteklemek adına, organik olarak büyüyen ve bağ kuran bir dayanışmanın adımları olarak birçok topluluk, yapı ve kurum içinde, kriz ortamının etkilerini azaltmak için atılmaya başlandı.

Krizin ardından Estonya’da harekete geçen girişimler, ilk müdahale için bir araya gelerek, ortaya kriz anı ve sonrası için teknolojik çözümler sunan bir hackathon çıkardı. Garage 48 ve Accelerate Estonia’nın iş birliğinde, Estonya’da 6 saatte, 860’ın üzerinde kişiden gelen 96 fikirle bir etkinlik üreten ve an itibariyle bünyesinde sağlıktan eğitime, medyadan koçluğa, komünite kürasyonundan uzaktan çalışma yazılımına kadar farklı alanlarda çalışan 30 takımın oluşturduğu bir yapı oluşturuldu. Kamu ve özel sektör arasındaki bağlantı ve iş birliğiyle, 13 – 15 Mart 2020 tarihlerinde gerçekleştirilen ilk hackathon, problemlere karşı toplulukların değiştiren ve iyileştiren gücüne dair ilk ilham oldu.

Krizin hızlı ilerlediği fakat doğru ve hızlı adımlarla yön değiştirebileceği önemli süreçte, ilk dijital dayanışmanın ardından, birçok farklı ülke, destek mekanizmasında yerini alıyor. 17 – 19 Mart 2020 tarihleri arasında Letonya’da gerçekleşen ikinci hackathon; Polonya, Ukrayna, Meksika, Finlandiya, Avusturya, Norveç, Almanya, Kanada, Danimarka ve Türkiye’nin de içinde bulunduğu 19 ülkede gerçekleşecek hackathon serileri ile devam ediyor.

Nasıl?
Dünyanın kademeli olarak yüzleştiği karmaşık problemlere, farklı disiplinlerden bireylerin bir araya gelerek farklı çözümler ürettiği Hack the Crisis, akut bir problemi dönüştürmenin yollarını arıyor. Kovid-19’un bireysel, toplumsal, maddi ve manevi olarak sekteye uğrattığı işleyişi, yeni bir yaklaşımla sürdürmeye ve kolaylaştırmaya odaklanan Hack the Crisis Turkey; sosyoloji, tasarım, teknoloji, psikoloji, insan kaynakları, yönetim ve iletişim gibi birçok disiplinin buluşacağı dijital bir alanda, çözümleri farklı sektörlerden beslenerek geliştiriyor.

Hack the Crisis Turkey kapsamında, Estonya’nın başlattığı iyi örnek uygulamasından ilham alarak, ortaya çıkan yöntem ve iyileştirmelerin, çoğunluğun erişebileceği ve fayda sağlayabileceği imkânlar oluşturabileceğine olan inancımızla sizleri aşağıdaki alanlarda yeni uygulama, ürün, hizmet ve yaklaşımlar geliştirmeye davet ediyoruz:

Sağlık ve Acil Durum:
Acil durum ve sağlık müdahalelerini sağlık personeli, hastalar, yakınları ve tüm sağlık malzemeleri tedarikçileri için teknoloji, malzeme, lojistik, bilgi paylaşımı gibi açılardan nasıl kolaylaştırabiliriz?

Sosyal ve Psikolojik Durum:
Bireylerin ve toplulukların sosyal mesafe sürecinde günlük işlerine destek olan, dayanışmayı artıran, bilgi ve malzemelere erişimini kolaylaştıran, psikolojilerini ve sağlık durumlarını güçlendiren çözümleri nasıl geliştirebiliriz?

Eğitim ve Öğrenme:
Koronavirüs krizi süresince ve sonrasında bilgi ve beceriye erişimi farklı gruplar için mümkün kılan; etkileşimi artıran ve kolaylaştıran öğrenme deneyim ve ortamlarını nasıl geliştirebiliriz?

Ekonomi ve İşin Geleceği:
Koronavirüs krizi sebebiyle çalışmalara ara verme, uzaktan çalışma, kolektif dijital çalışma gibi pratiklerle iş dünyasını nasıl dönüştürebiliriz? Ekonomik krizin etkilerini bireyler ve kurumlar için nasıl hafifletebiliriz?

Başvuru:
Hack the Crisis Turkey, bu konularda fikirleri veya projeleri olan birey ve takım başvurularını kabul etmektedir. Bireysel olarak başvuru yapanların süreç içerisinde takım olması veya var olan takımlara katılması desteklenecektir. Başvurulardan sonra mentorluk ve tasarım ağına erişmek üzere üzere 25 takım seçilecektir. Seçilemeyen takımlar süreçte kendi kaynakları ile devam ederek program boyunca herkese açık seans ve eğitimlere katılabilir ve süreç sonunda proje fikirlerini sunabilirler.

”Fintech for Good: Financial Inclusion & Fostering the Ecosystems” Raporu yayınlandı
KAYNAK

”Fintech for Good: Financial Inclusion & Fostering the Ecosystems” Raporu yayınlandı

Birleşik Krallık Refah fonunun finansal hizmetler alanındaki “Fintech for Social Inclusion” projesi kapsamında hazırlanan “Fintech for Good: Financial Inclusion & Fostering the Ecosystems” raporu yayınlandı. Raporun bölümlerini medium sayfamızda bulabilirsiniz.

Kalıcı ve uzun vadeli çözümler için şimdi başvur!
DUYURU

Kalıcı ve uzun vadeli çözümler için şimdi başvur!

Girişiminle mültecilerin karşılaştığı sorunlara kalıcı ve uzun vadeli çözümler üretmeyi hedefliyorsan, imece Destek Programı’na başvur birlikte çalışalım.
Eşitsizliklerin Azaltılması hedefine odaklanan Destek Programı’nda sosyal girişimcileri, eğitim, mentorluk, hibe olanağı gibi kaynaklarla buluşturuyoruz. Buradan detayları ve başvuru şartlarını inceleyebilir, programa başvurabilirsin!

Başvuru son tarihi 9 Haziran 2019.

Erişilebilir bir hayat için Destek Programı’na başvur!
DUYURU

Erişilebilir bir hayat için Destek Programı’na başvur!

Herkes için erişilebilir bir yaşam mı hayal ediyorsun? Girişimin engelli bireylerin erişilebilirliğini kolaylaştıracak çözümler mi üretiyor? Buradan başvuru şartlarını inceleyebilir ve Destek Programı’nda bizimle çalışabilirsin. Başvuru son tarihi 9 Haziran 2019. 

Destek Programı başvuruları açıldı!
DUYURU

Destek Programı başvuruları açıldı!

Toplumların ilerleyebilmesi için eşitlik ve refahın herkese sunulması gerektiğini düşünen bir girişimciysen, 9 Haziran 2019’a kadar buradan koşulları incele, başvurunu gerçekleştir. Destek Programı’nda eşitliği sağlamaya yönelik birlikte çözüm üretelim! 

3. Destek Programı Başlangıç Buluşması 30 Nisan Salı günü gerçekleşiyor.
ETKİNLİK

3. Destek Programı Başlangıç Buluşması 30 Nisan Salı günü gerçekleşiyor.

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nden “Eşitsizliklerin Azaltılması”na odaklanan sosyal girişimlere yönelik 3. Destek Programı’mızın başlangıç buluşmasını 30 Nisan 2019 Salı günü gerçekleştiriyoruz. imece Destek Programı kapsamı ve başvuru detaylarını paylaşacağımız, alanın uzmanlarıyla meseleleri ele alacağımız Başlangıç Buluşması’na katılarak daha fazla bilgi alabilirsiniz.

“Sosyal İnovasyon İçin Gençlik Hareketi” etkinliğinde gençlerle bir araya geliyoruz.
ETKİNLİK

“Sosyal İnovasyon İçin Gençlik Hareketi” etkinliğinde gençlerle bir araya geliyoruz.

imeceLAB olarak Robert Kolej Sosyal Girişimcilik Kulübü ile birlikte, “Sosyal İnovasyon İçin Gençlik Hareketi” etkinliği düzenliyoruz. Lise ve üniversite öğrencilerinin sosyal girişim ve oluşumlarla bir araya geleceği etkinlikte, ilham verici hikâyeler dinleyeceğiz, oyun oynayarak sosyal inovasyon bilgimizi artıracağız. Takımlar hâlinde, bir araya geldiğimiz bu organizasyonların karşılaştıkları meselelere yönelik çözümler geliştireceğiz. 14 Nisan Pazar günü Robert Kolej’de gerçekleşecek öğrencilere yönelik bu etkinlikte, sosyal inovasyonu bizimle deneyimlemek için kayıt olmayı unutmayın.

Yaşam Boyu Öğrenme İçin Medya Okuryazarlığı
ETKİNLİK

Yaşam Boyu Öğrenme İçin Medya Okuryazarlığı

ATÖLYE, imeceLAB ve ABD İstanbul Başkonsolosluğu, 11 Mart Pazartesi günü ATÖLYE’de “Yaşam Boyu Öğrenme İçin Medya Okuryazarlığı: Sosyal Medya ve ‘Sahte Haber’ Çağında Medya Okuryazarlığının Önemi” başlıklı bir workshop düzenliyor. Etkinlikte, Ithaca College bünyesinde yer alan Project Look Sharp’tan Cyndy Scheibe, medya okuryazarlığı ve eleştirel düşünme üzerine etkileşimli bir sunum ve workshop yapacak. Kapasite sınırlı olduğundan, yalnız katılım formunu dolduranlar arasından seçilen kişilerle, katılabileceklerini onaylamak için iletişime geçeceğiz.

 

Veri toplamayı kolaylaştıran ipuçları
BLOG

Veri toplamayı kolaylaştıran ipuçları

140journos ve imeceLAB gençlik komünitesi bir araya geldi. Veri toplamayı kolaylaştıran ipuçlarını öğrendiğimiz ve detaylı bir araştırma yaptığımız hackathon’un ayrıntılarını bu blog yazısından okuyun.

Kitlesel fonlama öğrenimleri: Kampanyanızı başarılı kılacak 7 yöntem
BLOG

Kitlesel fonlama öğrenimleri: Kampanyanızı başarılı kılacak 7 yöntem

İyi bir fikriniz, ürününüz ya da hikâyeniz var. İhtiyacınız olan finansal kaynağa ulaşabilmek için kitlesel fonlamaya gitmeye karar verdiniz. Nereden başlayacaksınız ve başarıya ulaşmak için ne yapmanız gerekiyor? Geçtiğimiz yıl Haziran ayında sosyal girişimlerle beraber çıktığımız kitlesel fonlama yolculuğunda edindiğimiz öğrenimleri, imece ekibinden Öykü Attila bu yazıda derledi. Başarılı bir kitlesel fonlama kampanyası için izleyebileceğiniz 7 yöntemi buradan okuyabilirsiniz.

BizBizze ile İşe 5 Adım Programı başvuruları 22 Şubat günü sona eriyor.
DUYURU

BizBizze ile İşe 5 Adım Programı başvuruları 22 Şubat günü sona eriyor.

Kadınların sosyal ve ekonomik hayata katılımını desteklemeye yönelik programlar tasarlayan BizBizze, iş arayan kadınlar için BizBizze ile İşe 5 Adım Programı başlatıyor. Üniversiteden yeni mezun olup iş aramaya başlayan ya da çalışma hayatına ara verip şimdi yeniden işe dönmek isteyen kadınlar için 5 farklı destek hizmeti içeren programa başvurular 22 Şubat günü sona eriyor. Ayrıntılı bilgi ve başvuru için tıklayın.

Akıllı ve Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik mesele süreci başladı.
DUYURU

Akıllı ve Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik mesele süreci başladı.

Hepimizi ilgilendiren meselelerin çözümü için birlikte hareket etme zamanı. Bu fikirden yola çıkarak imeceLAB, liseler, üniversiteler, uluslararası kuruluşlar, sivil toplum kuruluşları, belediyeler ve özel şirketlerden insanları meseleler etrafında bir araya getiriyor. Daha sürdürülebilir bir gelecek için işbirliğimiz 13 Şubat günü başladı.

imece ruhu harekete geçti!
DUYURU

imece ruhu harekete geçti!

Her şeyi eşsiz oyuncaklara dönüştüren, sınırsız, yönergesiz yaratıcı oyun kiti Toyi, 5 Kasım – 2 Aralık 2018 tarihleri arasında Kickstarter üzerinde satışa sunuluyor. Üstelik kitlesel fon toplama kampanyası süresince alınan her bir Toyi kiti karşılığında bir adet Toyi kiti de dezavantajlı çocuklara ulaştırılacak. Projeye büyük, küçük demeden yapacağınız her destek çocukların yarattığı bir dünyada yaşamak demek. Kampanyaya buradan destek olabilirsiniz.

Sosyal girişimler için imece usülü fonlama ne anlama geliyor?
BLOG

Sosyal girişimler için imece usülü fonlama ne anlama geliyor?

Sosyal girişimcileri ihtiyaç duydukları kaynaklarla buluşturduğumuz süreçlerde bolca içgörü toplama ve öğrenim kazanma şansı elde ettik. Temel öğrenimlerden biri de şu oldu: Sosyal fayda yaratmayı önceliklendiren girişimler ilk aşamalarında, doğru faydalanıcı, müşteri grubu ve gereken finansal kaynağa erişmekte zorlanıyor. Bu zorlukları aşmak için Alternative Finance Lab iş birliğinde Destek Programı’ndaki takımları kitlesel fonlama ile bir araya getirdik. 5 Kasım Pazartesi günü itibariyle aktif olmaya başlayacak kampanyalar ve sosyal girişimlere nasıl destek olabileceğinle ilgili daha fazla bilgi Duygu Kambur’un yazdığı Medium yazısında.

imece Sosyal Fayda Zirvesi’ndeydi.
ETKİNLİK

imece Sosyal Fayda Zirvesi’ndeydi.

2030 yılında içinde yaşamak istediğimiz dünyayı keşfetmeyi hedefleyen Sosyal Fayda Zirvesi, teknolojinin potansiyelinden dünyamızı daha yaşanır kılmak için nasıl yararlanabileceğimize odaklandı. 15 Ekim 2018 tarihinde gerçekleşen zirvedeki “Sosyal Girişimciler İçin Yeni Platformlar“ panelinde imece Direktörü Buğra Çelik sosyal meselelerin çözümünde yenilikçi yaklaşımların önemini anlattı.

Şirketler içinde bulundukları toplumu değiştirebilir mi?
BLOG

Şirketler içinde bulundukları toplumu değiştirebilir mi?

Türkiye’de ve dünyada şirketler uzun zamandır kurumsal sosyal sorumluluk ve filantropi kapsamında toplumsal fayda yaratacak çalışmaları destekliyor. Ancak sistemsel değişim yaratabilmek için kurumların geniş çaplı etki yaratan projeleri geliştirmeye odaklanması gerekiyor. imece ekibinden Seda Karaca, Wayfinder İstanbul‘da da öne çıkan başlıklardan biri olan kurumsal sosyal inovasyonu bu yazıda ele aldı.

Gençlik için değil, gençlerle birlikte
BLOG

Gençlik için değil, gençlerle birlikte

“Biz gençler olarak bugün sosyal değişimin zorunlu hâle geldiğinin farkındayız. Dönüşümü gerçekleştirebilecek enerjiye sahibiz ve oluşturduğumuz gelecekte yaşayacak olan da yine bizleriz. Bu yüzden dünyanın meselelerini sahiplenip, harekete geçmek tek şansımız.” Gençlik ve sosyal inovasyonun nasıl birlikte gelişebileceğini de ele aldığımız Wayfinder İstanbul‘dan, gençlerin rolü ve nasıl daha fazla dahil edilebileceğine dair çıkarımlarımızı bu yazıda okuyabilirsin.

6 Soruda Sosyal Girişimcilik: Öğrenme Tasarımları
BLOG

6 Soruda Sosyal Girişimcilik: Öğrenme Tasarımları

“6 Soruda Sosyal Girişimcilik” serisinin ikinci röportajını Öğrenme Tasarımları’nın kurucusu Tuğba Çanşalı ile gerçekleştirdik. Öğrenme Tasarımları, 9–14 yaş grubu çocuklara yönelik geliştirdikleri Toplumsal Eşitlik Kiti (TEK) ile imece ikinci Destek Programı’na seçilen 10 takımdan biriydi. Ekip, ön kuluçka süreci boyunca, TEK oyun kiti ile ebeveyn ve çocuklar için eşitlikçi bir yaklaşımla oluşturulmuş bilgi, aktivite ve oyunları bir araya getirdi.

6 Soruda Sosyal Girişimcilik: Toyi
BLOG

6 Soruda Sosyal Girişimcilik: Toyi

imece Destek Programı’nda yer alan girişimlerden Toyi, çocukların büyürken bu yetkinlikleri geliştirebilmeleri için oyun oynamanın eğlenceli gücünü kullanıyor. Tasarladıkları oyun kiti ile çocuklara etrafındaki bütün nesnelerin birer oyuncağa çevirerek hayal gücü ve yaratıcılıkları gelişmiş, üretken ve özgüvenli bireyler olmalarına yardımcı olan Toyi’nin kurucu ortakları Elif ve Ögeday ile sosyal girişimcilik yolculuklarını ve projelerinin aşamalarını konuştuk.

Sistem Değişimi İçin Hikâyeyi Kullanmak makalesi yayında.
MAKALE

Sistem Değişimi İçin Hikâyeyi Kullanmak makalesi yayında.

Hikâye duygularımıza doğrudan ulaşan bir yol olduğu için karar alma mekanizmasında öneme sahiptir. Örüntülerden anlam yaratır. Toplulukları birbirine bağlar. Farklılıklar üzerinden empati kurmayı sağlar. Rasyonel zihinlerimizin anlayamayacağı şekillerde, mümkün olanı daha olası hissetmemizi sağlar. Bir sistemin değerlerini, zihniyetini, kural ve amaçlarını değiştirmekte hikâye temeldir.

Sosyal İnovasyonu İleri Taşımak
BELGE

Sosyal İnovasyonu İleri Taşımak

Dünyanın dört bir yanından katılımcıları bir araya getiren Wayfinder İstanbul’da, sosyal inovasyona ilişkin başarı hikayeleri paylaşıldı, engelleri ve zorlukları aşmanın yolları masaya yatırıldı ve geleceğe ilişkin mücadelelere nasıl hazırlanılması gerektiği tartışıldı. Hep birlikte, küresel sosyal inovasyon topluluğunun önümüzdeki 10 yıl içinde ilerlemesi gereken daha radikal, dönüştürücü ve insan merkezli yaklaşımları tanımlayan “eylem çağrıları” geliştirdik. Bu rapor, Wayfinder’da yaptığımız tartışmaları ve edindiğimiz iç görüleri özetliyor.

Wayfinder, Türkiye’deki sosyal inovasyon ekosistemine nasıl bir katkıda bulundu?
BELGE

Wayfinder, Türkiye’deki sosyal inovasyon ekosistemine nasıl bir katkıda bulundu?

Wayfinder, ekosistemin farklı oyuncularını önümüzdeki 10 yıla odaklanmak için bir araya getirerek, Türkiye’de sosyal inovasyon ekosistemini harekete geçirmeye başladı. Hem somut sonuçlar hem de daha görünmez bir zihniyet ve yaklaşım yarattı – herhangi bir somut sonucun sürdürülebilir ve etkili olması için gerekli olan bağı yarattı. Wayfinder’ın Türkiye sosyal inovasyon ekosistemine katkısını imece perspektifinden bir infografik ile anlattık.

Sosyal inovasyon için ekosistemler yaratmak
BELGE

Sosyal inovasyon için ekosistemler yaratmak

Mayıs 2018’de gerçekleşen Wayfinder İstanbul’da; katılımcıların farklı bölgelerdeki deneyimlerinden yola çıkarak, sosyal inovasyon ekosistemlerini güçlendirmek için gereken, görünen ve görünmeyen bileşenleri araştırdık. Wayfinder İstanbul’da konuştuğumuz sosyal inovasyon ekosistemi için kolaylaştırıcı koşulları bir infografikte özetledik.

Wayfinder İstanbul: Sosyal Girişimcilik
VİDEO

Wayfinder İstanbul: Sosyal Girişimcilik

Sosyal girişimcilik, sosyal inovasyonun önümüzdeki 10 yılını incelediğimiz Wayfinder İstanbul’da öne çıkan konulardan biri oldu. Katılımcılar bu videoda sosyal girişimciliğin bölgede önemini ve girişimcilerin ihtiyaçlarını anlattı.

Wayfinder İstanbul: Kurumsal Sosyal İnovasyon
VIDEO

Wayfinder İstanbul: Kurumsal Sosyal İnovasyon

Kurumsal sosyal inovasyon Wayfinder İstanbul’da Türkiye’den ve dünyadan alanın önemli isimleriyle ele aldığımız konulardan biriydi. Katılımcılar bu videoda kurumsal sosyal inovasyonla ilgili görüşlerini paylaştı.

Wayfinder İstanbul: Sosyal Finansman
VİDEO

Wayfinder İstanbul: Sosyal Finansman

Wayfinder İstanbul’da sosyal finansmanın geleceğini konuştuk. Sosyal inovasyon alanının önemli isimleri, yaptığımız röportajlarda filantropik yatırımlar ve iş dünyasının dünya meselelerinin çözümündeki rolü hakkında konuştular.

Wayfinder İstanbul: Gençlik
VİDEO

Wayfinder İstanbul: Gençlik

Sosyal inovasyonda gençlerin rolünü Wayfinder İstanbul’da tartıştık. Katılımcılar gençlerin dahiliyetinin önemini anlattı.

Wayfinder İstanbul: Akımlar
VİDEO

Wayfinder İstanbul: Akımlar

“Bir misyona sahip başarılı akımlar, toplumsal normları değiştirir, pazarlar yaratır ve sistemleri değiştirir.” Wayfinder İstanbul katılımcıları sosyal değişimi gerçekleştirmede toplumsal akımların rolünü değerlendirdi.

Wayfinder İstanbul: Birbirimizi ve Topluluğu Tanıma
VİDEO

Wayfinder İstanbul: Birbirimizi ve Topluluğu Tanıma

Wayfinder İstanbul’da imece ekibinden Duygu Kambur ve SPR’den Kristin Wolff‘un yönlendirmesiyle küçük gruplar hâlinde çalıştık. Herkes birbiriyle tanıştı, ekosistemi anlamak üzere fikirlerini paylaştı ve dünyayı daha iyi bir yer hâline getirmek için yöntemler kurgulandı. Çalışmanın sonunda her grup, mesajlarını toplulukla paylaştı. Çalışmanın videosunda bu mesajları bulabilirsin.

 

Wayfinder İstanbul: Presencing Pratiği
VİDEO

Wayfinder İstanbul: Presencing Pratiği

Lee Rose, değişimi yönlendirmek için sistemler arasında çalışan bir sosyal yenilikçi. Kanada Toplum Vakfı’nda komünite bilgisi alanında direktörlük yaparken bir yandan da oluşturulmasına öncülük ettiği CKX’in Yönetici Direktörü olarak çalışmaktadır. Lee Rose, Wayfinder İstanbul’da katılımcılara Presencing tekniğini deneyimletti. Teknikle ilgili daha fazla bilgiyi videoda bulabilirsin.

Wayfinder İstanbul: Mikro ve Makro Arasında İlişki Kurmak
VİDEO

Wayfinder İstanbul: Mikro ve Makro Arasında İlişki Kurmak

Hem kamu hem de özel işletmeler için inovasyon danışmanı olarak çalışan Charles Leadbeater‘ın yarı profesyonel devrimfikri; New York Times tarafından son on yılın en kapsamlı küresel fikirlerinden biri olarak tanıtıldı. Leadbeater, Wayfinder İstanbul’daki konuşmasında sosyal inovasyonda 3 unsura dikkat edilmesi gerektiğini söyledi: İnsanları harekete geçirmek; konuya farklı bakış açıları getirmek; karşıt görüşlere sahip olanlarla birlikte çalışmak. Bu ilham verici konuşmanın tamamını videodan izleyebilirsin.

Wayfinder İstanbul: Sistem Değişiminin Temelleri
VİDEO

Wayfinder İstanbul: Sistem Değişiminin Temelleri

“Sistem değişiminin temelleri nasıl atılacak?” İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden Ecmel Ayral ve Dark Matter Labs’ten Indy Johar bu soruyu organizasyon biçimlerimiz özelinde tartıştılar. Panelin tamamı burada.

 

Wayfinder İstanbul: Bölgesel Sosyal İnovasyon Ekosistemleri – 2
VİDEO

Wayfinder İstanbul: Bölgesel Sosyal İnovasyon Ekosistemleri – 2

Panelin bu bölümünde Carolyn Curtis (TACSI), Paul Steele (Donkey Wheel Foundation) ve Nova Franklin (Meld Studios) “Bölgesel Sosyal İnovasyon Ekosistemleri’nin Oluşmasına Dair Neler Öğrenebiliriz?” sorusuna cevap aradılar. Paneli buradan izleyebilirsin.

Wayfinder İstanbul: Bölgesel Sosyal İnovasyon Ekosistemleri – 1
VİDEO

Wayfinder İstanbul: Bölgesel Sosyal İnovasyon Ekosistemleri – 1

Panelin bu bölümünde Kerem Okumuş (S360), Salma El-Sayeh (Ahead of the Curve) ve Nader Kabbani (Brookings Doha Center) “Bölgesel Sosyal İnovasyon Ekosistemleri’nin Oluşmasına Dair Neler Öğrenebiliriz?” sorusuna cevap aradılar. Paneli buradan izleyebilirsin.

Wayfinder İstanbul: Sosyal İnovasyon ve İletişim
VİDEO

Wayfinder İstanbul: Sosyal İnovasyon ve İletişim

Wayfinder İstanbul’da “Sosyal İnovasyon ve İletişimoturumunu gerçekleştirdik. Oturumda, reklamcılıkta amaca yönelik inovasyon konusunda öncü rol oynayan Comms Labin kurucu ortağı Ella Saltmarshe, Esas Sosyalin Kurucu Direktörü Filiz Bikmen ve UNDPye yeni bakış açıları kazandırmak amacıyla, Doğu Avrupa ve Orta Asyada ülke ekipleriyle birlikte çalışan uzman Millie Begovic Radojevic vardı. Tüm paneli buradan izleyebilirsin. 

 

Wayfinder İstanbul: Everything
VİDEO

Wayfinder İstanbul: Everything

Digi.logue’tan Lalin Akalan yaptığı konuşmanın ardından, film yapımcısı ve oyun yazılımcısı David Oreilly’nin Everything filmini katılımcılara izletti. Lalin Akalan’ın tüm konuşması burada.

Wayfinder İstanbul: Dünyada Sosyal İnovasyonu Anlamak – 7
VİDEO

Wayfinder İstanbul: Dünyada Sosyal İnovasyonu Anlamak – 7

SITAWInin kurucusu Leonardo Letelier konuşmasına küçük bir kamuoyu yoklaması yaparak başladı“Sosyal yardım kararınızı aklınızla mı, yoksa kalbinizle mi alıyorsunuz?” Salondaki çoğunluğun kalbiyle aldığını söyledi. “Sosyal inovasyon bu ikisini bir araya getirmektir. Kalbimizle yardım ederken beynimizle ise yatırım yapmak. Sosyal etki ile finansal getiri arasında mutlaka bir denge kurmaya ihtiyacımız var. Sosyal inovasyon bu dengeyle mümkün.” Konuşmanın tamamı bu videoda.

 

Wayfinder İstanbul: Dünyada Sosyal İnovasyonu Anlamak – 6
VİDEO

Wayfinder İstanbul: Dünyada Sosyal İnovasyonu Anlamak – 6

Dünyada Sosyal İnovasyonu Anlamak panelinde konuşmacılardan biri de Avrupa Komisyonundan Philippe Martin‘di. “Avrupa Komisyonu farklı konu başlıklarında destek vermek üzere 4 milyar Euro kaynak ayırdı. Bu biçimde sosyal inovasyon, kamu kurumlarının ulaşamadığı noktalara ve sorunlara ulaşmayı hedeflemeli.” diye konuşan Phillippe Martin’in tüm konuşmasını buradan izleyebilirsin. 

 

Wayfinder İstanbul: Dünyada Sosyal İnovasyonu Anlamak – 5
VİDEO

Wayfinder İstanbul: Dünyada Sosyal İnovasyonu Anlamak – 5

Özyeğin sosyal yatırımlar CEOsu Ayla Göksel, Wayfinder İstanbul’da Dünyada Sosyal İnovasyonu Anlamak panelinde konuştu. Ayla Göksel: Sosyal inovasyon sadece sorunu çözmek için çalışmak değil çözümün geçerliliğini de korumak için daha çok çalışmayı gerektirir. Önümüzdeki 10 yılda sosyal inovasyon adına kurulan gayriresmi birlikteliklerin artacağını düşünüyorum.” Tüm konuşma videosunu izleyebilirsin.

 

Wayfinder İstanbul: Dünyada Sosyal İnovasyonu Anlamak – 4
VİDEO

Wayfinder İstanbul: Dünyada Sosyal İnovasyonu Anlamak – 4

Öğrencilerin toplumlarında dönüştürücü değişim yapmalarına yardımcı olmak için onları bilgiye, araştırmaya, araç ve ağlara bağlayan Mount Royal Üniversitesindeki Institute for Community Prosperity’nin yöneticisi James Stauch: Üniversite nedir?’ bunu ilk defa sorguluyoruz. Önümüzdeki 10 seneye baktığımda toplum içinde yurttaşlık bilinciyle öğrenmenin daha çok gelişeceğini düşünüyorum.” James Stauch’un Wayfinder İstanbul’daki konuşmasını izlemek için tıkla.

Wayfinder İstanbul: Dünyada Sosyal İnovasyonu Anlamak – 3
VİDEO

Wayfinder İstanbul: Dünyada Sosyal İnovasyonu Anlamak – 3

Tides Foundation’ın CEO’su Kriss Deiglmeier Wayfinder İstanbul’da sosyal inovasyon üzerine yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Yeterince hızlı hareket ederek sorunları çözebilir miyiz? Cevap tabanda, toplumlarda. Hem aşağıdan yukarıya, hem de yukarıdan aşağıya değişim şart. Sosyal inovasyon hızlı ilerlemeli. Paranın kısıtlaması olmadan yenilikçi insanlara ulaşmak gerekiyor. Kapsayıcı, iş birlikçi modele geçmek gerekiyor. Bütün bunları ancak sosyal inovasyonla çalıştığımızda yönetmek münkün olacak.” Videonun tamamı için tıkla.

 

Wayfinder İstanbul: Dünyada Sosyal İnovasyonu Anlamak – 2
VİDEO

Wayfinder İstanbul: Dünyada Sosyal İnovasyonu Anlamak – 2

Akademisyen ve Adım Adım ile Açık Açık sosyal girişimlerinin kurucusu Ir Erhart“Sosyal inovasyon alanı sayesinde geleceğe umutla bakıyorum, ancak alan büyüdükçe ihtiyaçlarımız da artıyor. Ekosistemin paydaşlarının birbirine bağlanması önemli. Sosyal inovasyondan bahsederken hepimiz aynı şeyden mi bahsediyoruz?” Itır Erhart’ın Wayfinder İstanbul’da yaptığı konuşmanın tamamını buradan izleyebilirsin. 

 

Wayfinder İstanbul: Dünyada Sosyal İnovasyonu Anlamak – 1
VİDEO

Wayfinder İstanbul: Dünyada Sosyal İnovasyonu Anlamak – 1

Nesta’nın başkanı Geoff Mulgan, Wayfinder İstanbul’da sosyal inovasyonu tanımlayan bir konuşma yaptı. “Dünyanın kaynaklarının dağılımında ciddi bir eşitsizlik var. Para ve beyin kaynağını dünyadaki problemlerin çözümünde nasıl kullanabiliriz? Demokrasiyi nasıl daha kolektif hale getirebiliriz? İşte böyle sorulara cevap arıyoruz.” diyen Mulgan’ın konuşmasının tamamını buradan izleyebilirsin.

Wayfinder İstanbul: Mindfulness yaklaşımı ile tanışma
VİDEO

Wayfinder İstanbul: Mindfulness yaklaşımı ile tanışma

nya dalış rekortmeni Şahika Ercümen mindfulness yaklaşımıyla Wayfinder İstanbul katılımcıları ile beraber nefes egzersizi yaptı. Nefes teknikleri ve anda kalma pratiklerini videoyu izleyerek deneyimleyebilirsin. 

Wayfinder İstanbul: Kimseyi Geride Bırakmamak
VİDEO

Wayfinder İstanbul: Kimseyi Geride Bırakmamak

Talya Özdemir, Birleşmiş Milletler dahil dünyanın dört bir yanında farklı organizasyonlarda sunumlar yaptı ve BM Kuruluna hitap eden en genç isim oldu. Wayfinder İstanbul’daki konuşmasında da bilimde kızların desteklenmesini talep eden Talya, gelecekte bir bilim kadını olduğunda da bu amaç için çalışmaya devam edeceğini belirtti. Genç Talya’nın tüm konuşmasını izleyebilirsin. 

 

Wayfinder İstanbul: Sosyal İnovasyon Nedir? – 4
VİDEO

Wayfinder İstanbul: Sosyal İnovasyon Nedir? – 4

imece Direktörü Buğra Çelik ve İş Geliştirme ve Strateji Yöneticisi Duygu Kambur Wayfinder İstanbul’da yaptıkları açılış konuşmasında imece’yi anlattılar.

Wayfinder İstanbul: Sosyal İnovasyon Nedir? – 3
VİDEO

Wayfinder İstanbul: Sosyal İnovasyon Nedir? – 3

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi Emre Zorlu Wayfinder İstanbul’da sosyal inovasyonu tanımladığı bir açılış konuşması yaptı.

Wayfinder İstanbul: Sosyal İnovasyon Nedir? – 2
VİDEO

Wayfinder İstanbul: Sosyal İnovasyon Nedir? – 2

B Corp elçisi Marcello Palazzi Wayfinder İstanbul’da sosyal inovasyonu tanımladığı bir açılış konuşması yaptı.

Wayfinder İstanbul: Sosyal İnovasyon Nedir? – 1
VİDEO

Wayfinder İstanbul: Sosyal İnovasyon Nedir? – 1

SIX Direktörü Louise Pulford Wayfinder İstanbul’da sosyal inovasyonu tanımladığı bir açılış konuşması yaptı.

Connect.Create.Change
ETKİNLİK

Connect.Create.Change

“Alibaba Cloud Startup Contest” yarışması ile ilgili bilgi almak ve bu global ağın bir parçası olmak için Connect.Create.Change etkinliğine katıl. Alibaba Grubu, bu yarışma ile bölgedeki “unicorn”unu arıyor. Ortadoğu, Afrika ve Türkiye’nin dahil olduğu bölgesel şampiyonaya katılan girişimciler Hangzhou’daki finale katılarak global fon ve yatırımcılara erişme şansı elde edebilecekler.

Etkinlik dili Türkçe’dir.

AltFinLab ve Crowdfunding Academy ile sosyal girişimleri kitlesel fonlamaya hazırlıyoruz.
VİDEO

AltFinLab ve Crowdfunding Academy ile sosyal girişimleri kitlesel fonlamaya hazırlıyoruz.

imece olarak Alternative Finance Lab (AltFinLab) ve Crowdfunding Academy ile birlikte Destek Programı’mızda yer almış 8 takımı, sosyal girişimlerine fon bulmak için gerçekleştirecekleri kitlesel fonlanma kampanyasına hazırlıyoruz. AltFinLab ekibinden Alternatif Finans Uzmanı Marina Petrovic yenilikçi finansal mekanizmaları ve bu yöntemlerin girişimciler için önemini anlatıyor.

SIX Wayfinder İstanbul’u yolumuzu belirleyecek çıktılarla tamamladık.
ETKİNLİK

SIX Wayfinder İstanbul’u yolumuzu belirleyecek çıktılarla tamamladık.

Dünyanın pek çok farklı yerinden gelen değişim öncüleri ile SIX Wayfinder İstanbul’a yolumuzu belirleyecek ilham veren çıktılara ulaşarak veda ediyoruz. Etkinliğin tasarlanması sürecinde yer alan tüm paydaşlarımıza, ev sahipliğini üstlenen Zorlu Holding ve içerik partnerliğini yapan ATÖLYE ve S360’a değerli katkıları için çok teşekkür ederiz!

Sosyal inovasyonun ilham veren liderleri SIX Wayfinder İstanbul’da.
BLOG

Sosyal inovasyonun ilham veren liderleri SIX Wayfinder İstanbul’da.

Dönüşümü tetikleyecek yeni fikirlerin paylaşılacağı SIX Wayfinder İstanbul’da, deneyimlerinden faydalanma fırsatı yakalayacağımız birbirinden değerli konuşmacılar yer alıyor. Öncülüğünü yaptıkları fikirleriyle fark yaratan, liderliği üstlendikleri kuruluşlarda hayata geçirdikleri girişimlerle sosyal inovasyon ekosistemindeki herkese ilham verebilecek konuşmacılardan sekizini ve dahil oldukları projeleri paylaşıyoruz.

Design Thinking for Blockchains
ETKİNLİK

Design Thinking for Blockchains

5 Mayıs Cumartesi günü ATÖLYE ev sahipliğinde Graph Commons ve Project Interactions ekipleri tarafından gerçekleştirilecek “Design Thinking for Blockchains” çalışmasında blok zincirinin yaratıcı ve eleştirel kullanımı ele alınırken, girişimciler, yatırımcılar ve yaratıcı sektörlerde çalışanlar için ne anlam ifade ettiğine odaklanılacak. Etkinliğe katılarak blok zinciri teknolojisinin nasıl çalıştığını kavramanın yanı sıra, bu teknolojinin uygulamalarına yönelik pek çok farklı yetkinliği kazanabilirsin.

Sosyal inovasyonun önümüzdeki 10 yılını SIX Wayfinder İstanbul’da ele alıyoruz.
ETKİNLİK

Sosyal inovasyonun önümüzdeki 10 yılını SIX Wayfinder İstanbul’da ele alıyoruz.

Sosyal inovasyonda önümüzdeki on yılda sistematik ve etkili bir değişim nasıl sağlanacak? Değişimin önündeki engelleri kaldırmak için neler yapılabilir? Bu soruların cevabını ekosistemle bir araya gelerek bulmak için imece’nin yürütücülüğünü yaptığı SIX Wayfinder İstanbul etkinliği 14 – 15 Mayıs tarihlerinde Zorlu PSM’de gerçekleşecek.

Öğrenciler University Innovation Fellows ile kampüslerini dönüştürüyor.
BLOG

Öğrenciler University Innovation Fellows ile kampüslerini dönüştürüyor.

Tasarım odaklı düşünme çalışmaları, iletişim ve liderlik dansı ve içeriği katılımcılar tarafından yeniden şekillendirilen bir konferans olan “Unconference”: University Innovation Fellows programına katılan Emre Erin, Silikon Vadisi yolculuğunu anlattı.

“Changemakers Case Study” panelini gerçekleştirdik.
ETKİNLİK

“Changemakers Case Study” panelini gerçekleştirdik.

Global Girişimcilik Kongresi kapsamında Ashoka Türkiye ‘fellow’larından Alternatif Yaşam Derneği kurucusu Ercan Tutal ve imece Destek Programı takımlarından BabyAcademy, Kızlar Sahada Akademi ve Kök Basmane sosyal girişim hikâyelerini anlattı. Ardından Ashoka Türkiye, Boğaziçi Üniversitesi İş İnsanları Derneği, Impact Hub İstanbul ve KUSIF ile birlikte Türkiye sosyal inovasyon ekosistemini değerlendirdik.

SSIR makalelerinin Türkçe versiyonları yayında!
DUYURU

SSIR makalelerinin Türkçe versiyonları yayında!

Sosyal inovasyon alanının global ölçekte en saygın yayınlarından Stanford Social Innovation Review (SSIR) ile gerçekleştirdiğimiz iş birliğiyle, SSIR’da yayınlanan makaleleri Türkçe olarak internet sitemizden paylaşıyor ve alandaki literatüre katkı sağlıyoruz.

2. Destek Programı kuluçka takımları belli oldu!
DUYURU

2. Destek Programı kuluçka takımları belli oldu!

Zor bir değerlendirmenin ardından Destek Programı kuluçka takımları belli oldu! BabyAcademy, Kızlar Sahada Akademi ve Kök Basmane projesi kuluçka programına devam ediyor. Süreçte yer alan tüm takımlara çözüm önerilerini hayata geçirmede başarılar diliyoruz.

Türkiye sosyal inovasyon ekosistemini merak ediyor musun?
BLOG

Türkiye sosyal inovasyon ekosistemini merak ediyor musun?

Ekosistemin haritasını çıkarırken iletişime geçtiğimiz kurumlar ve yaptığımız araştırmalardan edindiğimiz içgörüleri derledik. Organizasyon tipi, faaliyet alanları ve iş birliklerine dair ortaya çıkan bazı veriler şöyle: Ekosistemdeki 132 kurumun yalnızca 2’si medya kuruluşu, sosyal girişimler ve destek mekanizmalarına elverişli bir ortam yaratacak yeni regülasyon ve politikalar gerekiyor ve 132 kurumdan 78’i ortak çalışmalar yürütüyor.

Sosyal İnovasyon Ekosistemi Haritası’na dahil olabilirsin.
DUYURU

Sosyal İnovasyon Ekosistemi Haritası’na dahil olabilirsin.

Kurumun henüz haritada yer almıyorsa, formu doldurarak haritada yer almasını sağlayabilir, haritanın daha kullanıcı dostu hale getirilmesi için önerilerinizi bize iletebilirsin. Formu paylaşarak haritayı yerel ve uluslararası ağlarda yaygınlaştırabilir, duyurulmasında ve geliştirilmesinde aktif rol oynayabilirsin.

Türkiye Sosyal İnovasyon Ekosistemi Haritası yayında!
DUYURU

Türkiye Sosyal İnovasyon Ekosistemi Haritası yayında!

Ashoka iş birliği ile başlattığımız Türkiye Sosyal İnovasyon Ekosistemi Haritası yayında. Haritayı inceleyerek ekosistemdeki kurumlar, iş birlikleri, faaliyet alanları ve yapılan çalışmalarla ilgili ayrıntılı bilgi edinebilirsin.

Ara Değerlendirme
DUYURU

Ara Değerlendirme

20 – 21 Mart tarihlerinde gerçekleşen ara değerlendirmede 2. Destek Programı takımları jüriye projelerini sundu. Değerlendirmenin ardından ön kuluçka sürecine devam eden takımlar belli oldu. Bu takımlar: BabyAcademy, Empatikly, Kızlar Sahada, Kök Basmane, Ladybirdlist, Öğrenme Tasarımları, reflect.

Blockchain teknolojisi dünyayı değiştirebilir mi?
BLOG

Blockchain teknolojisi dünyayı değiştirebilir mi?

Blockchain (blok zinciri), Bitcoin gibi dijital para birimlerinin altyapısı olarak kullanılmanın dışında uluslararası yardım, tedarik zinciri yönetimi, veri depolama, kimlik yönetimi, merkezi olmayan sosyal paylaşım siteleri gibi pek çok farklı alanda kullanılabiliyor. Peki blok zinciri nedir ve bu teknolojinin potansiyel kullanım alanları neden önemli?

UIF Silikon Vadisi Buluşması
ETKİNLİK

UIF Silikon Vadisi Buluşması

imece University Innovation Fellows (UIF) partnerliği ile UIF programına katılan Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, Stanford Üniversitesi Tasarım Enstitüsü (d.school) ve Googleplex’te eğitim, workshop ve diğer aktivitelere katılmak üzere San Francisco’dalar. Öğrenciler, ilk günde programa katılan diğer öğrencilerle tanışmanın yanı sıra, Googleplex’te “moonshot thinking” kavramını da ele aldılar. “Moonshot thinking”, zamanında oldukça radikal görünen, aya insan gönderme çalışmalarından gelen bir terminoloji. Bu kavram, geniş kapsamlı sorunlara cesur, sıradışı ve yenilikçi çözümler getirmeyi hedefleyen bir düşünme biçimini özetliyor. Programa katılan öğrenciler, kampüslerini dönüştürmek üzere çalışmalar yapıyor.

Sosyal girişimcilere şirketlerle ortaklık yolunda öneriler
BLOG

Sosyal girişimcilere şirketlerle ortaklık yolunda öneriler

Sosyal girişimlerin fikirlerini hayata geçirmeleri ve etki alanlarını genişletmeleri adına büyük şirketlerle ortaklıklara gitmeleri büyük önem taşıyor. Bu ortaklıklar sosyal girişimlerin önemli fırsatlara erişmesine olanak tanırken çoğu zaman oldukça uzun ve zorlu süreçlerle başlıyor. S360, bu süreci kolaylaştıracak 8 önerinin bulunduğu yazıyı kaleme aldı.

Toplumsal cinsiyet eşitliğinde ne durumdayız?
BLOG

Toplumsal cinsiyet eşitliğinde ne durumdayız?

Dünya Kadınlar Günü, özel şirketler, sivil toplum kuruluşları ve uluslararası topluluktaki pek çok aktörün toplumsal cinsiyet eşitliği konusuna yoğunlaştığı ve bu alanda gündem yarattığı bir gün olarak önemli bir fırsat sunuyor. Pek çok küresel endeks Türkiye’nin, kadınların ekonomik hayata eşit katılımı, çocukluk döneminden itibaren eğitime erişimi ve sağlıklı olması gibi toplumsal cinsiyet eşitliği ile ilgili alanlarda ilerleme kaydetmesi gerektiğine açık bir şekilde işaret ediyor.

Toplumsal cinsiyet eşitliği takımları projeleri üzerine çalışmaya başladı.
VİDEO

Toplumsal cinsiyet eşitliği takımları projeleri üzerine çalışmaya başladı.

19-21 Ocak tarihleri arasında Destek Programı takımları “Sorun Doğrulama” çalışmasında bir araya geldi. Takımlar insan odaklı tasarım metodolojisinin ilk adımlarını deneyimlerken, araştırma ve içgörü, kullanıcı araştırması gibi alanlarda eğitim alarak projeleri üzerine çalıştılar.

Destek Programı Başvuru Sonuçları
DUYURU

Destek Programı Başvuru Sonuçları

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği lensinden kadınlar ve kız çocuklarının güçlenmesi temalı Destek Programı’nın başvuru sonuçları açıklandı. Ön kuluçka takımlarına şimdiden başarılar dileriz!

imece buluşmaları: Globalde Sosyal İnovasyon
ETKİNLİK

imece buluşmaları: Globalde Sosyal İnovasyon

Social Innovation Exchange (SIX) ile globalde sosyal inovasyon alanındaki gelişmeleri ve Türkiye ekosistemine yansımalarını tartıştık.

Sosyal Etki Analizi Portalı
DUYURU

Sosyal Etki Analizi Portalı

KUSIF’in içeriğini hazırladığı sosyal etki alanında ortak paylaşım ve kullanım alanı Sosyal Etki Analizi portalı artık erişiminize açıldı. KUSIF; sosyal etki alanında kapasite artırmak, Türkçe kaynak oluşturmak ve kaynağa erişimi kolaylaştırmak, bilgi ve beceri geliştirmek yönündeki ihtiyaçların karşılanabilmesi için yeni bir alan açtı. Sosyal etki alanındaki son gelişmelerden haberdar olmak için portalı inceleyebilir; katkıda bulunmak için kusif@ku.edu.tr adresinden iletişime geçebilirsin.

imece buluşmaları: Globalde Sosyal İnovasyon
ETKİNLİK

imece buluşmaları: Globalde Sosyal İnovasyon

10 Ocak Çarşamba günü, dünyada sosyal inovasyona odaklanan ilk global ağlardan biri olan SIX (Social Innovation Exchange) ile buluşuyoruz.

Etkinizi Zirveye Taşıyın: Sosyal Girişimcinin Rehberi
BLOG

Etkinizi Zirveye Taşıyın: Sosyal Girişimcinin Rehberi

“Etkinizi Zirveye Taşıyın: Sosyal Girişimcinin Rehberi”, yarattığın sosyal etkiyi daha iyi yönetmeni sağlayacak yol haritası niteliğinde bir kaynak. Rehberi hazırlayan kurumlardan biri olan KUSIF ekibinden Agata Fortuna ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide rehberin hazırlanış süreci ve etkilerini konuştuk.

Destek Programı’na nasıl başvurabilirsin?
BLOG

Destek Programı’na nasıl başvurabilirsin?

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği temalı ikinci Destek Programımıza başvuracak sosyal girişimciler için başvuru sürecini adım adım anlatan bir Medium yazısı hazırladık. Bu yazıda, ikinci Destek Programı sürecini başlattığımız Başlangıç Buluşması’na ait videoları bulabilir, aynı zamanda sürece dair daha detaylı bilgi de edinebilirsin.

imece ile University Innovation Fellows Yolculuğu — 4
BLOG

imece ile University Innovation Fellows Yolculuğu — 4

Stanford Üniversitesi d.school’un kampüslerde değişim öncüleri yaratmak için tasarladığı University Innovation Fellows programına imece ile Türkiye’den katılan öğrencilerin hikayesini anlatmaya devam ediyoruz. Koç Üniversitesi öğrencisi Orhun’un deneyimini anlattığı yazıyı okuyarak ilham alabilir, UIF ile ilgili daha fazla bilgi edinebilirsin.

imece ile University Innovation Fellows yolculuğu - 3
BLOG

imece ile University Innovation Fellows yolculuğu - 3

Öğrencilerin kampüslerinde dönüşüm yaratmak için güçlenmeleri adına University Innovation Fellows ile yaptığımız partnerlik sonucu ilk pilot çalışmamızı bu dönem gerçekleştirdik. imece desteği ile Türkiye’den ilk defa iki üniversiteden öğrenciler programa dâhil oldu. Öğrencilerin program kapsamında katıldıkları Silikon Vadisi buluşmasından izlenimleri okuyabilirsin.

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği için Sosyal Girişimler
BLOG

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği için Sosyal Girişimler

Sizler için dünyanın farklı yerlerinden toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamaya yönelik ilham veren ve ufuk açıcı sosyal girişimleri derledik. Geliştirdikleri iş modelleriyle ekonomik ve sosyal etki yaratan bu girişimler, imece’nin ikinci Destek Programı’na başvuracak sosyal girişimciler için de iyi birer örnek oluşturuyor.

imece Destek Programı Buluşmaları
ETKİNLİK

imece Destek Programı Buluşmaları

İzmir Originn ve Ankara İstasyon’da sosyal girişimciler ve toplumsal cinsiyet eşitliği meseleleriyle ilgilenen bireylerle buluştuk. İkinci Destek Programı’nın içeriği ve başvurularıyla ilgili bilgi paylaşmanın yanı sıra, çözüm geliştirmeye yönelik workshop da düzenledik. Çözüm geliştirme alıştırmaları yaparken, hem keyifli zaman geçirdik, hem de çok yaratıcı fikirler ortaya çıkardık.

imece ile University Innovation Fellows yolculuğu — 2
BLOG

imece ile University Innovation Fellows yolculuğu — 2

Google’da tüm gün dünyanın farklı yerlerinden “fellow”ların kendi okullarında ne gibi değişim projeleri başlattığına tanık olan öğrenciler, kendi projeleri üzerinde de çalışma fırsatı buldular. Google’ın üretim alanı olan ünlü “The Garage”ı gezen öğrenciler, gün boyu tasarım odaklı düşünce üzerine çalışmalar yaptılar.

imece ile University Innovation Fellows yolculuğu — 1
BLOG

imece ile University Innovation Fellows yolculuğu — 1

Kampüslerinde dönüşüm yaratabilmeleri için öğrencileri güçlendirebilmek adına University Innovation Fellows ile yaptığımız partnerlik sonucu ilk pilot çalışmamızı bu dönem gerçekleştirdik. imece desteği ile Türkiye’den ilk defa iki üniversiteden öğrenciler program seçim sürecine dâhil oldu. 2017 Kış Dönemi’ne Koç Üniversitesi’nden ve Boğaziçi Üniversitesi’nden 4’er öğrenci katıldı.

Başlangıç Buluşması
ETKİNLİK

Başlangıç Buluşması

İkinci Destek Programı sürecini başlattığımız çok verimli bir Başlangıç Buluşması geçirdik. Toplumsal Cinsiyet Eşitliği alanındaki meselelere yönelik fikir ve çözüm getirecek herkesi bizimle heyecanımızı paylaşmaya çağırıyoruz.

Daha İyi Bir Dünya İçin Daha İyi Şirketler: B Corp’lar
BLOG

Daha İyi Bir Dünya İçin Daha İyi Şirketler: B Corp’lar

Bugünün dünyasında şirketler için başarı artık yalnızca finansal rakamlardan değil; paydaşlarla bir değer önerisi ekseninde bağ kurmaktan ve karşı karşıya kalınan sorunlara çözüm olmaktan geçiyor. İşte iyi olanı amaçlayan B Corp şirketlerinin oluşturduğu küresel hareket de bu anlayışın bir sonucu olarak doğdu.

Birinci Destek Programı Projeleri
VİDEO

Birinci Destek Programı Projeleri

Nitelikli Eğitim alanında çalışan takımlar, projelerini anlatıyor.

Anla ve Keşfet’e gelmeden
BLOG

Anla ve Keşfet’e gelmeden

Günümüzde fikirlerin şirketlere dönüşmesi konusunda önceden görülmemiş bir ekosistem oluştu. Girişimci bir ruhunuz varsa aklınıza gelen bir fikirle kuluçka merkezlerine başvurabilir, melek yatırım ağlarından fon isteyebilir ve mentorlardan destek alabilirsin.

Sosyal inovasyon nedir?
BLOG

Sosyal inovasyon nedir?

imece olarak biz, Stanford Social Innovation Review’un sosyal inovasyon tanımını bakış açımıza daha yakın buluyoruz. SSIR, sosyal inovasyonu, sosyal meselelere daha etkili, verimli, sürdürülebilir ve adil olan yenilikçi çözümler olarak tanımlıyor ve bu çözümlerle yaratılan değerin özel kişilerden ziyade toplumun geneline ulaşmasını sosyal inovasyon olarak değerlendiriyor.

imece meseleleri nasıl belirler?
BLOG

imece meseleleri nasıl belirler?

imece mesele süreci kapsamında ilk 2 yıllık programımızda yer alan 3 (nitelikli eğitim, toplumsal cinsiyet eşitliği ve eşitsizliklerin azaltılması) konu etrafında kapsamlı bir araştırma yaparak sosyal girişimcilik yaklaşımıyla etki yaratılabilecek meselelere öncelik verdik.