FARK ET
DUYURU

Sosyal İnovasyon Ekosistemi Haritası’na dahil olabilirsin.

Kurumun henüz haritada yer almıyorsa, formu doldurarak haritada yer almasını sağlayabilir, haritanın daha kullanıcı dostu hale getirilmesi için önerilerinizi bize iletebilirsin. Formu paylaşarak haritayı yerel ve uluslararası ağlarda yaygınlaştırabilir, duyurulmasında ve geliştirilmesinde aktif rol oynayabilirsin.

Sorun Doğrulama

Çocuk, hem aile hem de çevreden aldığı mesaj ve öğretilerle ilk 5 yılda zekâ, yetenek, dil ve karakter gelişiminin temellerini tamamlıyor. Bu nedenle, BabyAcademy, sadece anne değil, babanın da çocuğun bakım ve gelişiminde görev aldığı ve sorumlulukları paylaştığı; çocuğa cinsel kimliğinden önce, “yapabildiklerinin / yeteneklerinin” ve “yapabileceklerinin / potansiyelinin” öğretildiği bir toplum hayaliyle Destek Programı’na başvurdu. Takım, projenin hedef kitlesinin ve içgörülerinin her yönüyle ve tüm paydaşlarıyla detaylı değerlendirilmesi ve babanın sürece nasıl daha fazla dahil edilebileceğini anlamak üzere yola çıktı.

Çözüm Doğrulama

Annelerin toplum ve baba tarafından çocuğun bakım ve gelişiminden sorumlu tek kişi olarak görülmesi ve diğer anneler tarafından “mükemmel anne” olması için baskı altında tutulmasıyla, kadın tüm yükü tek başına omuzlamaya çalışırken kendini sadece anne kimliğiyle tanımlamaya başlıyor ve zamanla özgüvenini kaybediyor. Diğer yandan; BabyAcademy ekibi toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalığına sahip olduğunu iddia eden ailelerde bile buna uygun davranış, tutum, iletişim ve eşit anne-baba rol modelinin oluşmadığını ve bu nedenle çocukların potansiyellerinin sınırlandığını gözlemledi.

Ekip, projelerinde, doğru rol model olması için farklı motivasyonlara ihtiyaç duyan anne ve babalar için farklı içerikler hazırlayarak, özellikle babanın ihtiyaç duyduğu bakım ve gelişimle ilgili desteği en pratik ve kolay ulaşılabilir yolla sunarak bu alanda dünyada ilk ve tek olmayı hedefliyor.

Projeler sayfasına dön