Geri dönüşüm kutularını türlerine göre sınıflandırarak konumlarını mobil uygulamaya entegre bir haritada gösteren, kullanıcıları puan sistemi ile elektronik atık toplamaya teşvik eden projedir.

Proje Nedir?

Biriktir, mobil uygulaması ile gezegen için çalışan kitlesel bir topluluk oluşturmayı hedefler. Aynı zamanda en yakın e-atık getirme noktalarını, rota optimizasyonu sağlayarak, gösteren ve kayıt dışı toplanmanın önüne geçmeyi amaçlayan bir yazılım sistemidir. Projenin ilk ayağında, elektronik atıklar özelinde toplumsal bilincin yükselmesi için çeşitli kampanyalar yürüterek belediye, tüketici ve firmaları bir araya getirecek ortak bir platform kurulması hedeflenmektedir. Daha sonra ise atık toplama noktalarının yetersizliği sebebiyle, ortaya çıkan negatif çevresel etkiyi azaltacak bir sistem oluşması planlanmaktadır.

Projenin videosunu izlemek için tıklayın.

Projenin Etkisi Nedir?

Proje, teşvik modeli ve kampanyalarla geri kazanımda insanları harekete geçirirken, toplulukları bir araya getirerek çalışmalarını sağlayacak bir platform sunuyor. Aynı zamanda e-atıkların kayıt dışı toplanmasının önüne geçerek yetersiz bilgi sebebiyle oluşturulamayan yönetmelik ve yaptırımlar için çözüm oluşturuyor