E-atıkların toplanma sürecine yönelik kullanıcı, toplayıcı ve dönüştürücü üçlüsünde en efektif iletişimi sağlamayı hedefleyen bir mobil uygulama.

Proje Nedir?

Çeşitli cihazlar için uzun kullanım rehberlerinin ve tamiri kolaylaştıran içeriklerin bulunduğu, tamir kitlerinin ve çeşitli bileşenlerin satıldığı, tamir esnasında sorun yaşayan kullanıcılara destek kısmından Repair Center’a ulaşma imkânının sağlandığı bir ara yüz; diğer tarafta kullanıcıların üye olduktan sonra Call&Heal kutularına atacakları küçük atıklar ve belediyelerin yönetmesi için yönlendirdikleri büyük atıklar sayesinde çeşitli sosyal sorumluluk projelerinin paydaşı olabildiği aynı zamanda verdikleri ürünlerin karşılığında ayrıcalıklı bir karta sahip olduğu bir sistem tasarımı amaçlanmaktadır.

Projenin videosunu izlemek için tıklayın.

Projenin Etkisi Nedir?

Kullanıcılar “Right to Repair” yaklaşımı çerçevesinde yeni bir ürün almadan mevcut ürünlerini kullanmaya devam edebilecek, doğal kaynakların kullanımını ve yeni ürünlerin üretiminin gerektireceği enerji sarfiyatını azaltarak döngüsel ve sürdürülebilir bir modelin parçası olacaklardır. Programda elektronik eşyalarını bizim aracılığımızla paydaşlara yönlendiren vatandaşlar ise tamir edilebilecek olan ürünlerinin tamir edildikten sonra ihtiyaç sahiplerine ulaşmasına katkı sunacak, döngüsel bir sistem yaratacaklardır. İlaveten, elektronik atık durumunda olan cihazların geri dönüşümü sağlanacak ve başta çevremiz olmak üzere toplum sağlığı gibi bir çok alanda insanlığa katkı sağlanmış olacaktır.