Nedir?

Hobi kavramını bilmeyen birine hobi kelimesini anlatabilir misiniz?

 

Dem Kafası ekibi, işitsel toplum ile sağır ve işitme engelli toplum arasında etkileşimi arttırmak üzere çalışan Dem Derneği kurucu ve çalışanları ile konuyla ilgili özel eğitim uzmanlarından oluşuyor.

imece sürecinde ekip, 0-6 yaş arası işitme engelli ve sağır çocukların dil edinimlerini sağlayacak yeni ve kapsayıcı bir eğitim metodu ile buna erişimin sağlanacağı mobile uyumlu bir web sitesi tasarlıyor.Web sitesi 0-6 yaş arası işitme engelli ve sağır çocuk sahibi işiten ebeveynlerin çocukları ile konuşarak, göstererek ve işaret ederek nasıl iletişebileceklerini; çocuklarının işiten bireylerle denk dil edinim (ve haliyle kavramsal iletişim) süreçlerini tamamlamalarını sağlamalarına destek verecek.

Neden?

Sağır ve işitme engelli çocukların %90’ından fazlası işiten ve işaret dili bilmeyen ebeveynlere doğuyor.

 

Dil edinim sürecinin 0-6 yaş aralığında tamamlandığını belirten ekip, bu sürecin ileri dönem dil gelişimi ve dolayısıyla bilişsel gelişim ve iletişim için çok önemli olduğunu vurguluyor.

Peki sağır ve işitme engelli çocuklarda dil edinimi nasıl sağlanabilir? Sağır ve işitme engelli çocuğu olan duyan ebeveynler, özellikle dil edinim sürecinin kritik dönemi 0-3 yaş aralığında çocuklarıyla iletişim kurarken çeşitli yöntemleri (konuşma, gösterme, işaret etme) bir arada kullanabilirse, çocuğun dil edinimi işiten akranları ile denk bir biçimde tamamlanabilir. Ekip, bu metotla dil edinim süreçlerini ilgili yaşlarda tamamlamış sağır ve işitme engelli bireylerin, eğitim, iş ve sosyal hayatlarında iletişim temelli zorlukları yaşamayacaklarını savunuyor.

Takip Et

Dem Kafası takımı ile ilgili güncel gelişmeleri Facebook, Instagram, internet sitesi ve Twitter‘dan takip edebilirsin.

Projeler sayfasına dön