E-atıkların yeniden değerlendirilerek çocuklar için eğitimde kullanılmak üzere bilgisayar gibi teknolojik ürünlerin üretilme sürecini kapsayan bir platform.

Proje Nedir?

Partner olarak belirlenen teknolojik ürün satıcı firmaları aracılığıyla oluşturulacak “Eskisini Getir, Yenisi Götür!” kampanyaları ile elektronik atık biriktirme faaliyetilerinin önlenmesi hedeflenmektedir. Böylelikle hem evlerde bulunan atıl cihazların kolayca toplanması hem de elektronik atık oluşumunun azaltılması sağlanacaktır.

Projenin videosunu izlemek için tıklayın.

Projenin Etkisi Nedir?

Proje ile elektronik atık toplayan kuruluşlara olan güvensizliğin önüne geçilmesi hedeflenmektedir. Bu güvensizlik sebebi ile geri dönüştürülemeyen elektronik atıkların hem çevresel etkisinin hem de sosyal etkisinin öne çıkartılması için çalışılmaktadır. Eğitim eşitliğine destek amaçlı toplanacak her elektronik parçaya karşılık verilen karekodlar ile kişilerin yeni oluşturulacak cihazların tamamlanmasındaki yüzdesel etkilerini takip ederek kendilerini önemli ve toplumun bir parçası olarak hissetmelerini sağlamak amaçlanıyor.