Piyasaya sürüldükten ve kullanım ömrü dolduktan sonra takip edilemeyen teknolojik ürünlerin takibini ve geri dönüşümünü hedefleyen bir sistem.

Proje Nedir?

Bireylerin geri dönüşüm bilincinden hayli uzak oldukları ve cihazlarına nakit dışında bir karşılık biçmeyi tercih etmedikleri sorununun tespiti üzerine elektronik atık sorunun kökenine inerek oluşum oranlarını düşürmeye yönelik bir süreç amaçlanmıştır. E-Hurdam projesi, insanların halihazırda almaları gereken teknik servis hizmeti ile geri dönüşüm sistemlerini birleştiren, bu şekilde cihazların kullanım ömrünü uzatmayı, lokal teknik servislere iş imkanı sağlamayı, bozuk parçaları geri dönüştürmeyi ve hizmet sonunda insanlarda sosyal bir etki oluşturmak hedefleyen bir teknik servistir.

Projenin videosunu izlemek için tıklayın.

Projenin Etkisi Nedir?

Sisteme dahil olup teknik servis hizmeti alan kişilere tamir sonucunda değişen bozuk parçanın bileşenlerinin olduğu ve malzeme geri dönüşmeseydi ortaya çıkartacağı karbon emisyonunun paylaşıldığı bir veri yollanarak bireylerin bilinçlendirilmesi hedeflenir. Ayrıca, teknik servisler çerçevesinde olaya bakıldığında ise iş istihdamının sağlanarak vatandaşa ulaşımın kolaylaştırılması ve güvenirliğin artması beklenmektedir.