E-atıkların toplanması karşılığında puan kazanılmasını ve puanının askıya bırakılıp ihtiyacı olan kişilere iletilmesini sağlayacak bir sistem.

Proje Nedir?

İnsanların e-atık geri dönüşümünün önemi ve bu dönüşümü nasıl yapacakları konusundaki bilgi eksikliğinin teknolojiden destek alarak giderilmesi amaçlanıyor. Getirilen e-atıklarla insanların isterlerse internet, dakika, sms almaları ;isterlerse de atıklarını askıya bırakarak öğrencilerin eğitiminde ihtiyaç duyacakları elektronik araçlara fayda sağlamaları hedefleniyor.

Projenin videosunu izlemek için tıklayın.

Projenin Etkisi Nedir?

Projenin iki taraflı bir sosyal etkisi bulunmakta. Bunlardan ilki elektronik atıkların geri dönüşümü alanında, bireylerde bilinç dönüşümü başlatarak çevreye zararı bulunan bu atıkların toplanmasını sağlamak. Somut geri dönütler alarak insanların atık dönüşümüne katlım oranlarının artırılması öngörülüyor. Aynı zamanda da geri dönüşüm merkezlerine gelen atık parçalarından yeni ürünler üreterek dezavantajlı çocukların, özellikle eğitim alanında, ihtiyaç duyacakları elektronik aletlere erişiminin kolaylaştırılması amaçlanıyor.