E-atıkların geri dönüşüm sürecini kolaylaştırmak için e-atık geri dönüşüm tesisleri arasında köprü görevi gören bir uygulama.

Proje Nedir?

E-wastEraser, e-atıkların geri dönüşümü sürecini kolaylaştırmak için e-atık geri dönüşüm tesisleri arasında köprü görevi görür. Kullanıcılar teslim edecekleri e-atığın kategorisini ve markasını işaretledikten sonra satışından elde edilecek gelirin kendi seçecekleri bir STK’ya bağışlanmasını tercih edebilecekler. Bağış yapmayı tercih etmeyen kullanıcılar, önceden belirlenen puanlama sistemine göre kazandıkları puanları biriktirip, anlaşmalı markalarda indirim kuponu olarak kullanabilecekler.

 

Projenin Etkisi Nedir?

E-wastEraser projesi ile öncelikle elektronik atıkların, daha sonra diğer atık türlerinin geri dönüşümünün artırılması, çevreye zararlarını azaltılması ve ekonomiye katkı sağlamak amaçlanıyor. Bireysel ve kurumsal bağlamda bağış kültürünün artırılması hedefleniyor. Ayrıca istihdam edilecek kişilerin toplumsal ayrımcılığa maruz kalan kişiler arasından seçilerek topluma kazandırılması da amaçlanıyor.