FARK ET
DUYURU

Sosyal İnovasyon Ekosistemi Haritası’na dahil olabilirsin.

Kurumun henüz haritada yer almıyorsa, formu doldurarak haritada yer almasını sağlayabilir, haritanın daha kullanıcı dostu hale getirilmesi için önerilerinizi bize iletebilirsin. Formu paylaşarak haritayı yerel ve uluslararası ağlarda yaygınlaştırabilir, duyurulmasında ve geliştirilmesinde aktif rol oynayabilirsin.

Sorun Doğrulama

Empatikly, ilk Destek Programı çalışmasında projenin kökeninde yatan problemi ve ihtiyacı hikayesiyle birlikte detaylı bir şekilde belirledi. Projenin merkezine doğru probleme ve ihtiyaca doğru çözümü önerdiklerine emin olmayı alan ekip, çalışma sonrasında varsayımları test edebilecekleri saha araştırması yapmaya, faydalanıcı ve müşteri görüşmelerine başladı. Ekip ayrıca hem hukuk, hem de teknoloji alanında uzman görüşmeleri yapmaya başladı.

Çözüm Doğrulama

Empatikly ekibi, saha araştırmaları sonucunda, toplumsal cinsiyet eşitliği denince ilk önce akla kadına şiddet, cinayet gibi oldukça büyük kavramların geldiğini, kişilerin de bu kavramları kendilerinden ve etki alanlarından çok uzakta gördüğünü, dolayısıyla da davranışlarında herhangi bir değişiklik olamadığını gözlemledi. Ekip pek çok kişinin günlük hayatta “adam gibi” “adamakıllı” “sözünün eri” gibi kelime ve kalıpları kullandığını; ancak bu kullanımların toplumsal cinsiyet eşitliği ile bağını kuramadığını fark etti. Tüm bu gözlemler, kullanılan kelimelerin etkisi konusunda farkındalık yaratma, sebeplerini açıklama ve faydalarını sunmanın gerekliliğini öne çıkardı. Empatikly’nin ilk prototipi çıkarılarak testlerine başlandı.

Projeler sayfasına dön