Mevcut ulaşım uygulamalarında görülen eksiklikleri gidermeyi amaçlayan, farklı kaynaklardan elde edilen verileri bir araya getiren ve kişiselleştirilebilir bir mobil uygulama.

Nedir?

Ulaşımania harita ve GPS sistemine dayanan bir uygulama. Bu uygulamanın işlevleri üçe ayrılabilir. Bunların ilki yoğunluk tespiti. Ulaşımania kullanıcının gitmeyi amaçladığı konuma giderken kullanabileceği tüm ulaşım seçeneklerinin kullanıcı yoğunluğunu ve tahmini konfor seviyesini kişiye sunacak. Aynı zamanda uygulama, diğer kullanıcılarının yorumlarını sunarak farklı toplu taşıma araçları hakkında kişiyi bilgilendirecek. İkinci işlev ise ideal rota belirlemek. Kullanıcılara zaman, konfor ve benzeri kriterlere göre ideal yollar sunulacak. Kullanıcı kendi önceliklerine göre bu yollardan birini seçebilecek ve uygulamadan bu rotayla ilgili her türlü bilgiye ulaşabilecek. Üçüncü işlev ise kullanıcı tarafından hazırlanan rota. Kullanıcılar, programın haritası üzerinde yoğunluklarını gördükleri ulaşım biçimlerinden kendilerine bir rota çizerek bu rotanın alacağı tahmini toplam zamanı öğrenerek rotalarını istedikleri gibi ayarlayabilecekler.

Neden?

İstanbul’a ilk kez gelen insanlar, havalimanından çıktıkları anda, zaten hep duydukları söylentileri doğrulayan bir trafik görüyorlar. Metro, otobüs ve diğer toplu taşıma araçlarında insanlar o kadar sıkışık biçimde yolculuk yapıyorlar ki, engelli, çocuklu, hamile gibi farklı ihtiyaçları olan insanlar için toplu taşıma araçlarını kullanmak büyük bir zorluk hâline geliyor. Buna çözüm olarak kendi özel aracıyla yola çıkan insanlar, İstanbul trafiğini daha da artırıyor. Ekip bu nedenle, Ulaşımania adlı bir mobil uygulama ile insanlara konfor ve zaman bakımından en ideal yolun sunulmasını ve bu sayede de toplu taşıma ve trafik arasında bir denge sağlayarak, iki taraftaki yoğunluğun da azalmasını amaçlıyor.