Nedir?

Kızlar Sahada Akademi fikri yağmurlu bir Mart sabahında Gençlik Kupası oyucularından Gökçe Güven’in Kızlar Sahada ofisine gelip ‘’Ben bütün kız çocuklarının futbol oynamasını istiyorum. Bunun için bir Akademi yapalım!’’ demesi ile başladı.

 

Kızlar Sahada Akademi, toplamda altı gün süren ve sosyo-ekonomik dezavantajlı, 10-12 yaş arasındaki kız çocuklarını futbolla tanıştıran bir organizasyon. Her bir Akademi’de, biri gönüllü lise ve üniversite öğrencilerinden oluşan, diğeri ise sosyo-ekonomik olarak dezavantajlı bölgede bulunan kız çocuklarından oluşan iki taraf oluyor. Altı gün boyunca gönüllü öğrenciler, Akademi öğrencilerine futbol ve çeşitli alanlarda (güzel sanatlar, bilim, kodlama, robotik, drama) eğitimler veriyorlar. Altıncı günde ise Akademi öğrencileri ailelerine harika bir şov ve futbol şöleni izletiyorlar. Her bir Akademi, gönüllü öğrencilerin buldukları sponsorlarla fonlanıyor.

Neden?

Kadının toplumdaki yerinde ciddi değişiklikler olduğu ortada, ancak binlerce yıldır süregelen eşitsizlikler varken, bu değişimler bir anda dünyanın her yerinde fırsat eşitliği doğurmuyor.

 

Amaç değişik sesler, görüşler, duruşlara fırsat vermek. Buna nereden başlamalı? Tabii ki kız çocuklarından. Kızlar Sahada Akademi ekibi, fiziksel olarak konfor alanının dışına çıkan çocuklar, toplumda yerleşmiş inanç kalıplarının da dışına daha kolay atlayacağına inanıyor. Bu yüzden de, dünyada 3,5 milyar insanın heyecanla seyrettiği ve ‘’erkek’’ egemen bir spor dalı olan futbolu araç olarak kullanıyor. Sahaya futbol oynayamayacağı önyargısıyla gelen kız çocuklarının, futbol oynayabildiklerini görüp, karşılaşacakları diğer cinsiyetçi tutumlara karşı güçlenmelerini istiyor. Binlerce yıldır devam eden bu düzende büyüyen akıllara, farklı tohumlar ekme fikrini, kız çocuklarına kendilerini sansürledikleri alandan bir çıkış yolu sunma düşüncesini önemsiyor. Herkesin kendi potansiyeline ulaşıp kendini gerçekleştirdiği bir dünyada yaşamak istedikleri için çalışıyor ve üretiyorlar. Kızlar Sahada’da!

Takip Et

Kızlar Sahada Akademi takımı ile ilgili güncel gelişmeleri internet sitesi, FacebookInstagram , Twitter ve YouTube‘dan takip edebilirsin.

Projeler sayfasına dön