FARK ET
DUYURU

Sosyal İnovasyon Ekosistemi Haritası’na dahil olabilirsin.

Kurumun henüz haritada yer almıyorsa, formu doldurarak haritada yer almasını sağlayabilir, haritanın daha kullanıcı dostu hale getirilmesi için önerilerinizi bize iletebilirsin. Formu paylaşarak haritayı yerel ve uluslararası ağlarda yaygınlaştırabilir, duyurulmasında ve geliştirilmesinde aktif rol oynayabilirsin.

Sorun Doğrulama

Ladybirdlist ekibi, yapılan ilk çalışma sonrasında amaçları doğrultusunda hangi varsayımları test etmeleri gerektiğini düşündü ve bu bağlamda iç görülerini zenginleştirmek adına girişimciler ve yatırımcılarla görüşmeler yapmaları gerektiğine karar verdiler. Ulaşmaları gereken girişimci ve yatırımcı tiplerini belirleyerek saha çalışmalarında öğrenmek istediklerini ölçen soru listeleri çıkardılar.

Çözüm Doğrulama

Ladybirdlist, ilk Destek Programı çalışmasının ardından yatırımcılarla ve girişimcilerle birçok görüşme gerçekleştirdi. Bu görüşmeler, yatırımcıların kadın girişimcilere de yatırım yapmak istediğini, ancak ulaşmakta zorluk çektiğini gösterdi. Aynı zamanda, yatırımcılar eğitimli ve girişimcilik süreçlerine hakim girişimcilerle çalışmak istediklerini paylaştılar. Girişimciler ise yatırımcı süreçlerine hâkim olmadıklarını ve yatırımcılara ulaşmakta sıkıntı yaşadıklarını belirttiler. Bir diğer dikkat çekici nokta ise, kadın girişimcilerin “cinsiyet yanlılığı”ndan çekindiklerini söylemeleri oldu. Bu bağlamda proje, “Kadın girişimcilerle fon verme potansiyeli olan kişi ve kuruluşları birleştirmek” fikri aynı kalmakla beraber, Ladybirdlist ekibi kadın girişimcilere yönelik eğitimler vermek ve “cinsiyet yanlılığı”na duyarlı bir oluşum oluşturmaları gerektiğinde karar kıldı.

Projeler sayfasına dön