Görme engelli bireyler için erişilebilir ve bağımsız ulaşım projesi.

Nedir?

Görme engelli bireyler için tasarlanan akıllı bileklik, sesli ve titreşimli uyarılar sayesinde GPS sistemi ve İETT veri tabanına bağlı olarak kullanıcının rotasını belirliyor ve yol boyunca direktifler veriyor. Aynı zamanda kullanıcının işareti ile otobüse bir sinyal gönderiyor ve otobüs içinde ‘Lütfen engelli koltuğunu boşaltınız’ anonsu yapılıyor. Ürün şarj edilebilir, kulaklık girişine sahip, akıllı telefonlar ile entegre olabilen kolay kullanımlı ve birkaç tuş ile kontrol edilebilir bir yapıya sahip. Bu tasarım, aynı zamanda işitme engelliler, tekerlekli sandalye kullanıcıları için de güncellenebileceği gibi kitap dinleme, müzik çalar gibi özelliklerle de geliştirilebilecek.

Bu tasarım sayesinde görme engelli bireylerin kent ulaşımına dahil olmasının kolaylaşması ve bağımsız olarak seyahat edebilmenin verdiği özgüven sayesinde daha rahat hissetmeleri hedefleniyor.

Neden?

Engelli bireyler, toplu taşıma araçlarındaki aksaklıklar ve yetersizlikler nedeniyle ulaşımda zorluklarla karşılaşıyor. Görme engelli bireyler, toplu taşıma araçlarında seslendirme sistemlerinin olmaması, etkin çalışmaması veya güncel olmaması nedeniyle istedikleri yere ulaşmakta zorluk çekiyorlar. Kentin ulaşım sistemine eşit şartlarda dahil olamayan görme engelli bireyler, bu durumlarda yardım istemek zorunda kalıyorlar ve kendilerini dışa bağımlı hissedebiliyorlar.