FARK ET
DUYURU

Sosyal İnovasyon Ekosistemi Haritası’na dahil olabilirsin.

Kurumun henüz haritada yer almıyorsa, formu doldurarak haritada yer almasını sağlayabilir, haritanın daha kullanıcı dostu hale getirilmesi için önerilerinizi bize iletebilirsin. Formu paylaşarak haritayı yerel ve uluslararası ağlarda yaygınlaştırabilir, duyurulmasında ve geliştirilmesinde aktif rol oynayabilirsin.

Keşfet

Senfoni ekibi, şehirli çocukların yapılandırılmış zaman ve mekanlarda kısıtlı kaldığı, ailelerin eğitim sürecine kısıtlı dahil olduğu içgörüleriyle başvuruda bulundu. Değiştirmek istedikleri şey okul öncesi eğitimde duygusal ve fiziksel gelişimi arttırmaya yönelik etkileşim yetersizliği ve içerik tektipleştirilmesiydi.

Tanımla, Fikir Üret

Yapılan saha görüşmelerinde alternatif eğitim adına atılan adımlar aile tarafından desteklenmediğinde çocukların elde edebildiği kazanımların sınırlı kaldığını ve şehirli ailelerin çocuklarıyla zaman geçirmek için sınırlı imkanları olduğunu gözlemledi.

Prototiple, Test Et, Geliştir

Ortaya çıkan ürün, 3-10 yaş arası çocuklar ile ebeveynlerinin yaparken öğrenmelerine ve mahalleriyle etkileşime geçmelerine olanak sağlayan lokasyon temelli deneyim haritaları sunan bir mobil uygulama. İlk testleri Moda’da yapılan çalışmada atölyeler ve aktivitelerin düzenlendiği mekanlar tespit edilerek haritaları oluşturuldu. Aileler çocuklarıyla birlikte deneyim haritasını takip ederek mahalleye dair bilgi edinirken katıldıkları atölyelerde makarna yapmadan perküsyon çalmaya farklı aktiviteleri gerçekleştirdi.

Ön Kuluçka Finali

Lokasyon bazlı sosyal ağ uygulaması tasarlayan Senfoni, bu uygulamayla çocuk ebeveyn ilişkisini zenginleştirmeyi, topluluk yaratmayı ve mahallelerin potansiyellerini ortaya çıkarmayı hedefliyor. Ekip, mobil uygulamaları ile mahallelerde çocukların ve ebeveynlerin katılabileceği atölyeler düzenleyip mahalledeki etkileşimi artıracak lokasyonları birleştirerek rotalar oluşturuyor. Düzenledikleri atölyelerin kaydından alacakları komisyon, kişi ve mekan sertifikasyonları ve etkinlik vitrinleri üzerinden gelir elde edecek. Çocukları şehirle buluşturma amacıyla yola çıkan Senfoni, oluşturduğu ürün, iş modeli ve eğitim alanında yaratmak istediği sosyal etki ile kazanan takımlarından biri oldu. Kuluçka döneminde gelişmeye ve etki alanlarını genişletmeye devam edecek.

Kuluçka Süreci

Senfoni ekibi kuluçka sürecinde yeni bir internet sitesi geliştirdi. Ebeveyn ve çocuklardan oluşan 200 katılımcı ile birlikte 15 tane atölye gerçekleştiren ekip, atölyelerini artık “Ludik” olarak adlandırıyor. Ekip aynı zamanda ebeveynler ve çocukların vakit geçirebilecekleri çocuk dostu etkinlik mekânlarını ve mahalli değerleri derledi. Sosyal medyada kurdukları grup üzerinden ağlarını 260 üyeye çıkardılar.

Projeler sayfasına dön