FARK ET
DUYURU

Sosyal İnovasyon Ekosistemi Haritası’na dahil olabilirsin.

Kurumun henüz haritada yer almıyorsa, formu doldurarak haritada yer almasını sağlayabilir, haritanın daha kullanıcı dostu hale getirilmesi için önerilerinizi bize iletebilirsin. Formu paylaşarak haritayı yerel ve uluslararası ağlarda yaygınlaştırabilir, duyurulmasında ve geliştirilmesinde aktif rol oynayabilirsin.

Keşfet

Minizma ekibi yaklaşık 1 yıldır çocuklarla birlikte oyunlaştırma tekniklerini de kullanarak çeşitli 3B tasarım, robotik ve kodlama atölyeleri gerçekleştiriyor. imece mesele sürecine ise eğitim veren ile eğitimi alan arasındaki teknoloji kullanımı verimini artıracak bir ürün geliştirmek için başvurdu.

Tanımla, Fikir Üret

İlkokul ve ortaokul öğretmen ve öğrencileriyle yaptıkları görüşmeler sonunda, öğrencilerin ders ortamlarının daha fazla etkileşime izin verecek bir yapıda olması gerektiği gerekliğini ve teknolojinin amaç değil araç olarak kullanılması ihtiyacını tanımladı. Bunun yanında, öğretmenlerin gelişimini destekleyerek öğrencinin öğrenme deneyimini güçlendireceklerini fark etti.

Protiple, Test Et, Geliştir

Bilim, tasarım ve sosyalleşmeyi temel alarak çocuğun yaratıcılığını destekleyeceğini savundukları eğitim modelini prototipledikleri arayüzler üzerinden çocuklarla birçok defa test etti. Bunlar sonucunda, çocukların sorularına birbirlerinin ürettiği içerikler yoluyla cevap bulduğu; yaptıklarını paylaşarak özgüvenlerini geliştirdikleri; benzer konulara ilgi duyan, birlikte fikirler/projeler geliştirebileceği diğer çocuklarla buluştuğu bir mobil uygulama fikri ortaya çıktı. Ürünün içerik geliştirilmesi ve arayüz tasarımı yapılıyor.

Ön Kuluçka Finali

Minizma, farkındalığı artırılmış genç öğretmenler aracılığı ile müfredata uyumlu ve etkileşimi yüksek bir ders ortamı tasarladı. Matematik, İngilizce ve Fen-Teknoloji içerikleri sağladıkları bambuakademi ile elçi öğretmenlerin de bulunduğu bir topluluk oluşturmayı hedefliyor. Sponsorluk gelirleri, reklamlar ve okullara sağlayacakları premium içeriklerle gelir elde edecek. Basamaklandırılmış ve eğitim sürecinde uygulaması kolay etkili aktivitelerin eğitimciler tarafından paylaşıldığı ve kullanılmaya hazır ve indirilebilen içeriklerin bulunduğu ürünleri ile kazanan takımlardan biri oldu. Kuluçka döneminde gelişmeye ve etki alanlarını genişletmeye devam edecek.

Kuluçka Süreci

Sürece Minizma ismiyle başlayan ekip, ön kuluçka finalinin ardından yeni bir kurumsal kimlik geliştirdi ve hem girişimlerinin ismini, hem de dijital platformları olan bambuakademi’yi Mektepp olarak değiştirdi. İnternet sitelerini açarak, öğretmenlerin kullanması için 18 yeni içerik girdi. Bu içerikler, öğretmenler tarafından üretiliyor ve derslerde uygulanacak sınıf içi etkinlikleri içeriyor. Kuluçka süreci boyunca Mektepp ekibi, komünite oluşturma hedefine de yoğunlaşarak Mektepp-öğretmen buluşmaları düzenledi. Online eğitim araçları, yeni nesil öğrenme ortamlarında sınıf, farklılaştırılmış eğitim ve çocuk merkezli eğitim gibi konulara odaklanan buluşmalarda komünitelerine 46 yeni öğretmeni dahil ettiler.

Projeler sayfasına dön