Nedir?

Öğrenme Tasarımları’nın 9-14 yaş grubu çocuklara yönelik geliştirdikleri  Toplumsal Eşitlik Kiti (TEK), ebeveynler ve öğretmenler için hak temelli, eşitlikçi bir yaklaşımla oluşturulmuş bilgi, aktivite ve oyunlar içerir.

 

TEK ailelerin ve öğretmenlerin evde veya okulda kolaylıkla uygulayabilecekleri, özel tasarlanmış ve farkındalık ile eğlenceyi birleştiren yenilikçi bir araçtır.

Neden?

Eğitim sistemi ve aile içi tutumlar, toplumsal cinsiyet rollerinden kaynaklı eşitsizlikleri pekiştiriyor ve yeniden üretiyor.

 

Türkiye’de 1000 bilim insanından sadece 128’i kadın. Aynı zamanda, kadın-erkek eşitliğinde Türkiye, 144 ülke arasında 130. sırada. Çocuklar erken yaştan itibaren kalıplaşmış cinsiyet rolleriyle ve buna bağlı kısıtlamalarla karşılaşıyor. Öğrenme Tasarımları, çocukların hayal gücüne ket vurmamak ve geleceğe cinsiyet kalıplarından çıkarak, özgür ve eşitlikçi bakmalarını sağlamak için TEK’i (Toplumsal Eşitlik Kiti) hazırlıyor.

Takip Et

Öğrenme Tasarımları takımı ile ilgili güncel gelişmeleri internet sitesi, Facebook, Instagram, Twitter ve YouTube‘dan takip edebilirsin.

Projeler sayfasına dön