Nedir?

Eğitim sistemimiz ezbere ve sınava yöneliktir. Bu yüzden öğrenciler gerçek bir öğrenme deneyimi yaşayamamaktadır.

 

Omega, eğitim fakültelerinin 1. 2. ve 3. sınıflarında okuyan öğretmen adaylarına 21. yüzyıl yetkinliklerini geliştirebilecekleri, koçluk becerileri kazanabilecekleri, kurumlarda saha deneyimi yaşama imkanı sunan online bir platform oluşturmayı hedefliyor.

Omega, başarılı öğrenciler yetiştirmenin yolunun kaliteli öğretmenlerden geçtiğini savunuyor ve bu sebeple deneyimli öğretmenler yetiştirmeye yardımcı olarak etkileşimin ön planda olduğu bir öğrenme ortamı ortaya çıkarmak istiyor.

Neden?

Öğretmenlerin hepsinin yakındığı tek nokta deneyimsiz olarak işe başladıklarıydı.

 

Öğretmen adaylarının öğretmenliğe geçtiklerinde yeterince öğretme deneyimi yaşayamadıkları için kendilerini geliştiremediklerini, sadece 4. sınıfta zorunlu stajlarının bulunduğunu, eğitim sistemimizin ezbere ve sınava yönelik olduğunu, bu yüzden öğrencilerin gerçek bir öğrenme deneyimi yaşayamadıklarını ifade ediyor.

Sahadan edindikleri içgörülere göre öğretmenler sanılanın aksine idealist değiller; mesleklerini bilerek ve isteyerek seçen öğretmen sayısı giderek azalıyor. Bu meseleyi çözümlemek ve iyileştirmek için deneyim ve yetkinlik gelişimi olanağı sağlamayı amaçlıyor.

Projeler sayfasına dön