Nedir?

reflect, sürdürülebilir üretim ve sosyal etkiyi esas alan alan bir marka.

 

reflect ekibi, üretim süreçlerinde geliştirmeyi hedefledikleri yöntemler ile tekstil sektöründe çalışan kadınların ekonomik güçlenmesini; finansal destek mekanizmaları ve ihtiyaç bazlı eğitimler ile ise lise çağındaki dezavantajlı kız çocuklarını yaratıcı endüstri mesleklerine kazandırmayı hedefliyor. Koleksiyonlarının tamamını kadınların kurduğu ve/veya %80 oranında kadınların istihdam edildiği tekstil atölyelerinde ürettirmeyi ve iş birlikleri dahilinde tekstil sektöründe çalışan kadın ve erkeklerin toplumsal cinsiyet alanında eğitimler almalarını amaçlıyor. Her satın alım sonrasında ise odaklandıkları dezavantajlı komünitelerdeki lise çağındaki kız çocuklarına yaratıcı sektörlerde eğitim kazanmaları adına finansal destek sunuyor, sektöre kazandırmak adına reflect’de istihdam ve/veya sektördeki diğer şirketlerde işe alımlarını teşvik etmeyi hedefliyor.

Neden?

Türkiye’de 1 milyon kadın tekstil işçisi çalışıyor. Tekstil sektöründe kadınların istihdam edilmesinin en büyük sebepleri altında düşük ücret ile, sigortasız çalıştırılmaları gibi birçok sebep yatıyor. Kadınlar, emeklerinin karşılığını adil bir şekilde alamıyor.

 


Diğer yandan, ilkokul yaşındaki kız çocuklarının %91,2’si okula devam ediyorken, ortaöğretim düzeyinde bu oran %82,4’e düşüyor. Veriler, çözümün hitap ettiği pazarın büyüklüğünün yaklaşık 2 milyona yakın bireyi kapsadığını gösteriyor. Ayrıca, kamu okullarına çocukları giden aileler eğitim masraflarını eğitim hizmetleriyle ilgili yaşanan en büyük sorun olarak tanımlıyor. Destek Programı’nda belirlenen meseleler kapsamında, reflect projelerini kadınların ekonomik hayata eşit katılımı ve kız çocuklarının eğitime erişimi ile ilişkilendiriyor, çözüm önerilerini ise tekstil sektöründeki kadınların eğitimi ve lise yaşındaki kız çocuklarına vermeyi hedeflediğimiz finansal destek ve eğitimler ile temellendiriyor.

Takip Et

reflect takımı ile ilgili güncel gelişmeleri Facebook, Instagram ve internet sitesinden takip edebilirsin.

Projeler sayfasına dön