Paylaşımcı yolculuk fırsatı sunan bir mobil uygulama. 

Nedir?

Rookies ekibi ulaşımı kolaylaştırmak için bir mobil uygulama yaratmayı planlıyor. Tasarladıkları ve üzerinde çalıştıkları bu platform ile vakit kaybının, araç fazlalığından kaynaklanan çevre kirliliğinin, ve park yeri sorununun azaltılması hedefleniyor. Kullanıcılar uygulama ile yolculuk rotalarını Google Maps’ten yardım alarak kendileri çizebilecekler.  Ayrıca benzer rotaları olan bireylerle iletişime geçebilecekler. Uygulama, benzer rotaları olan kişileri onaylamaları hâlinde eşleştirebilecek. Ulaşım noktalarına göre eşleşen kullanıcılar; birlikte seyahat edecekleri kişileri seçebilecek. Daha güvenli yolculuk için kişiler kurumlarıyla birlikte uygulamaya kayıt olabilirken, aynı okulda okuyan ya da aynı şirkette çalışan insanlar birbirlerini bulabilecek. Proje böylece kurumlar ve toplum içerisindeki yardımlaşma ve dayanışmayı da dolaylı yoldan artırmayı hedefliyor.

Neden?

Ekip projeye, ulaşımda çıkan sıkıntılara dayanan sorunları tespit ederek başladı. Çevreye zararlı gazlar salan ulaşım araçlarının sayısı çok fazla. Her gün trafikte saatlerce zaman kaybı yaşanıyor. Vakit kaybının yanında, insanlar yolculuklarını stresli ve yorucu bir biçimde gerçekleştiriyorlar. Trafikte kaybedilen sürenin sosyal amaçlı ya da üretim için değerlendirilebileceği göz önünde bulundurulduğunda zaman daha çok değer kazanıyor. Bunların yanında, özel araç sahipleri gittikleri yerlerde park alanı bulamazken, kaldırımlara park edilen araçlar, yayaları da etkiliyor ve sokaklar herkes için güvensiz, sıkışık ve çekilmez hâle getiriyor. Ayrıca yakıt fiyatları gün geçtikçe arttığı için, ulaşım kişiselleştikçe maliyet artıyor ve ekonomi zarar görüyor.

Bunların yanında, kişisel araç yerine toplu taşımayı kullanan bireylerin de karşılaştıkları birçok sorun var. Kullandıkları araçlar çok kalabalık olduğu için konforsuz bir yolculuk yapıyor ve toplu taşıma ile ilgili genel bir güvensizlik duygusu taşıyorlar. Bütün bu problemleri yaşamalarına rağmen, problemlerine çözüm olacak bir alternatifleri yok. Ekibin gözlemleri, kullanılan araçların sayısını aza indirmenin gerekliliğine işaret ediyor. Trafiğe çıkan araçların azalmasıyla; park alanlarının daha verimli kullanılması, doğaya salınan atıkların azalması, insanların trafikte daha az vakit kaybedip vakitlerini daha verimli değerlendirmeleri gibi olumlu sonuçlar elde edilebilir.