Trafiğin gün içine yayılmasını sağlayarak belirli saatlerdeki yoğunluğu azaltmaya çalışan bir proje. 

Nedir?

Sisifos ekibinin mesele süresince ele aldığı konu; dünya genelinde artan trafik sıkışıklığının şehirde yaşayan insanlar üzerinde yarattığı ekonomik, sosyal ve psikolojik etkilerdir. Yapılan araştırmalara göre, trafik gerginliği sürücülerde agresifliğe ve kronik strese yol açabiliyor. Aynı zamanda, sabahları işe ya da okula gitmek amacıyla trafikte geçirilmesi gereken zaman yüzünden oluşan uyku eksikliği, insan sağlığına zarar veriyor. Stres ve uyku eksikliği; fiziksel performans, hafıza, dikkat düzeyi gibi konuları etkiliyor. Bu da bireylerin verimliliğine zarar veriyor.

Bu nedenle ekip, fikir ve araştırmalarını trafiğin bu zararlı yönleri üzerine kurdu ve bu etkilere yoğun şekilde maruz kalan beyaz yakalı ve öğrencileri faydalanıcısı olarak belirledi.

Neden?

Ekip, iş ortamında, okulda ya da özel hayatında daha verimli, psikolojik olarak daha iyi durumda ve trafiğin yorucu tarafından daha az etkilenen insanların oluşturduğu bir şehir hayal ediyor. Saha araştırmaları sayesinde, trafik sıkışıklığının insanların ruh sağlığı üzerindeki etkilerini dinleyen takım, aynı zamanda bu stresin trafikte gerginliğe ve tahammülsüzlüğe neden olduğunu fark etti. Bu nedenle Sisifos, trafikte geçen zamanı asgari düzeye indirebilmek amacıyla mesai saatlerinin düzenlenmesi ve bölünerek planlanmasını ve trafikte geçirilen zamanı daha etkili kılmak adına podcast benzeri uygulamalar geliştirmeyi hedefliyor.