Şehir içi toplu ulaşımda ayakta giden yolcular için giyilebilir emniyet kemeri projesi.

Nedir?

Tak: Emniyet kemerinin bağlanması sırasında çıkan bir ses. Takıl: Yeni moda Türkçe sözcüklerden biri; “keyfine bakmak” demek. Bu iki kelimenin birleşmesiyle ortaya çıkan proje ise bunlardan daha fazlasını ifade ediyor.

Tak Takıl, sinir ve kas sistemlerini etkileyen hastalığı bulunan kişilerin daha konforlu ve güvenli yolculuk edebilmesi için, toplu taşımada ayakta giden yolcular için kullanılabilecek bir emniyet kemeri projesi. Uzun süre ayakta kalma sebebiyle denge ve kavrama zorluğu yaşayan bireyler için geliştirilen bu kemer, aslında ayakta yolculuk eden herkesin kullanımına elverişlidir.

Neden?

MS hastası arkadaşlarının toplu taşımada yaşadığı problemleri keşfeden ekip, önce arkadaşlarına sonra da fizyoterapi ve rehabilitasyon hastalarına danışarak tutunmadan seyahat edebilecekleri bir kemer tasarladı. Aldıkları geri bildirimlere göre, insanlar hasta olduklarını gösteren bir ürünü tercih etmiyor. Bu geri bildirimden yola çıkan ekip, araçta hastalara ayrılmış özel bir bölüm bulunması yerine, herkesin kullanımına elverişli bir kemer tasarlamayı tercih etti. Bu sayede toplu taşıma herkes için konforlu ve güvenli hâle gelebilir.

Proje bağımsız yaşamı desteklemesi bakımından kapsayıcı bir kent yaşamına katkı sağlıyor. Yakın zamanda İstanbul’da şehir içi toplu taşımaya entegre edilebilecek olan Tak Takıl, herkesin kentsel hizmetlere adil şekilde erişebilmesine de yardımcı olmayı amaçlıyor.