Pek çok katmanı bir arada bulunduran, konseptlere dayalı kullanıcılara alternatif rotalar sağlama ve sosyal farkındalık yaratmayı amaçlayan proje.

Nedir?

Özgün ve özgür rotalar amaçlayan “Route-in İstanbul” projesi, insanların günlük rutinlerinden uzaklaşıp alternatif oluşturabilecek yeni rotalar keşfettiği ve deneyimlerini paylaşabildiği bir uygulama ve bir sosyal farkındalık çalışması.

Kullanıcı, uygulamayı açtığında bir İstanbul haritası görüntülüyor. Haritada yaya ve bisikletliler için farklı katmanlar bulunuyor. Bu katmanlar kullanıcılara, bisiklet yolları, eğim, trafik yoğunluğu, bisiklet park üniteleri, hem yaya hem bisikletliler için alternatif rotalar gibi pek çok farklı bilgi sunuyor. Bunun yanı sıra, sosyal farkındalık yaratmak amacıyla yaya ve bisikletlilerin fikirlerinin ve yaşadıkları sorunların sokağa taşınabildiği bir iletişim çalışması yapılması amaçlanıyor. Kullanıcılar, tüm bu süreçlerde kendi deneyimlerinden yola çıkarak geri bildirimler verebilecek ve kendi rotalarını oluşturarak etkileşime geçebilecek.

Neden?

Çocukluk yıllarında yürümeye başladığımız ya da ilk kez iki teker üzerinde düşmeden dengede kalabildiğimiz o anlar asla unutulmaz, hafızamızda kalıcı olarak yer edinirler ve böylece insan, hareket etmeye bağlı bir hayat sürmeye başlar. Hareket hâlinde olmak, insana ruhsal ve fiziksel açıdan olumlu yönde etki eder. Ancak kentlerde, yürüme ve bisiklete binme gibi faaliyetler esnasında insanlar çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalıyor. Bunlar arasında bazı yolların güvenlik açısından tehlikeli olması, yolların eğimli olmasının yarattığı zorluklar, bisiklet kullanımı için yaratılan alanların ulaşım sistemi ile entegre olmaması yürüyüş ya da bisiklet yolu rotaları hakkında insanların yeterince bilgi sahibi olmaması, tanıtım eksikliği ve park yerlerinden kaynaklı sorunlar var.