Gençler, birlikte öğrenme deneyimi eşliğinde sürdürülebilir bir geleceğin inşasında

nasıl aktif rol oynayabilir?

Akıllı Hayat Akademisi kapsamında düzenlenecek Sürdürülebilir Bir Gelecek Eğitimi imeceLAB’in yürütücülüğünde, Zorlu Holding’in ana partnerliğinde, Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi’nin ve SDSN Türkiye’nin akademik partnerliğinde hayata geçiyor. Gençler, katılacakları program boyunca Zorlu Holding’in Akıllı Hayat 2030 vizyonuna paralel, geleceğin sürdürülebilirlik yaklaşımını keşfetti.

Nedir?

Akıllı Hayat Akademisi Sürdürülebilir Bir Gelecek Eğitimi, üniversite öğrencisi gençlerin sürdürülebilirlik liderliğinden sistem düşüncesine, iklimden suya, yaşam döngüsünden çeşitlilik ve kapsayıcılığa, etki ölçümünden tasarım odaklı düşünceye, belirsizlikte yön bulmaktan hikaye anlatıcılığına uzanan geniş bir kapsamda eğitim ve deney alanlarıyla desteklendiği bir birlikte öğrenme deneyimi. Türkiye’nin farklı yerlerinden akademiye seçilen  150 gençten akademiyi başarıyla tamamlayanlar Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi’nin akademik onayıyla sertifika almaya hak kazandı.

Neredeyiz?

2020 ve 2021, pek çok açıdan krizleri deneyimlediğimiz, sürdürülebilirlik gündeminin aciliyeti karşısında dünyadaki adımları sorguladığımız yıllar oldu. 2022 ilerlerken Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nın işaret ettiği 2030 yılına da 7 yıla yakın bir süre kalmış oluyor. Bir diğer deyişle “Eylem On Yılı”nın neredeyse üçte birini geride bırakıyoruz ve iklim krizi başta olmak üzere gezegenimizin büyük meseleleri karşısında aksiyon almak için zamanımız her geçen gün daralıyor. Bu konuya yönelik farkındalığı artırmanın, çözüm üretmek üzere çalışmanın ve radikal işbirlikleri kurmanın önemini daha yakından kavradığımız bu dönemde, sürdürülebilirlik perspektifinden bütüncül ve kompakt adımlara imkan tanıyan “Nitelikli Eğitim” süreçlerinin de dönüştürücü bir rolü ve çözümleri kolaylaştırıcı bir etkisi olacağına inanıyoruz. Bu süreçleri, gençlere 21. yüzyıl yetkinlikleri sağlayacak ve iş dünyasında da yetenekli insan gücü potansiyelini artırılacak programlar olarak benimsiyoruz.

Kimler başvuru yapabilir?

Akıllı Hayat Akademisi Sürdürülebilir Bir Gelecek Eğitimi’ne Türkiye’nin her yerinden; üniversite öğrencisi olan; sürdürülebilirlik odaklı meseleleri kendine dert edinen ve bu konudaki bilgi birikimini artırmak isteyen tüm gençler başvurabilir.

Eğitim ve etkinlikler ne zaman olacak?

Program, Şubat’ın ilk haftası başvuru sonuçlarının duyurulması ile başlayan programda 5-23 Şubat tarihleri arasında hafta içi  ve hafta sonları aktif katılım gerektiren; çevrimiçi eğitim ve etkinlikler gerçekleştirildi.